Deneysel sisplatin ototoksisitesinde curcumin'in olası koruyucu etkisi
The possible protective effect of curcumin on experimental cisplatin ototoxicity
- Tez No: 392881
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET RİFAT KARASALİHOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Deneysel sisplatin ototoksisitesinde curcumin'in olası koruyucu etkisini incelemek amacıyla yapılan çalışmamızda; curcuminin etkinliğini elektrofizyolojik testler (işitsel beyin sapı yanıtları, ʽʽDistortion Product Otoacoustic Emissionʼʼ), histopatolojik incelemeler ve total antioksidan kapasite ölçümleri ile değerlendirilmiştir. Çalışmamızda 4-8 aylık, ağırlıkları 200-600 gr arasında değişen 21 adet pigmente hartley cinsi erişkin kobay (Guinea pig) kullanılmıştır. Kobaylar randomize olarak 3 gruba ayrılmıştır. I. grup (n=7) sisplatine ek olarak curcumin uygulanan çalışma grubu, II. grup (n=7) sadece sisplatin uygulanan kontrol grubun ve III. grup (n=7) serum fizyolojik uygulanan sham grubudur. Çalışmaya başlarken tüm kobayların elektrofizyolojik ölçümleri yapıldı. Son sisplatin uygulamasından 24 saat sonra ölçümler tekrarlandı. Histopatolojik incelemeler için temporal kemikleri hazırlandı ve intrakardiyak kan örneklerinden antioksidan kapasite ölçümleri yapılarak istatiksel karşılaştırmalar yapıldı. Tüm gruplar arasında ʽʽDistortion Product Otoacoustic Emissionʼʼ da sinyal/gürültü oran farkı ve işitsel beyin sapı yanıtları eşik değerleri karşılaltırıldı. I. ve III.
Özet (Çeviri)
In our study which was aimed to investigate the potential protective effect of curcumin on experimental cisplatin ototoxicity; the efficacy of curcumin was evaluated by electrophysiological tests (auditory brainstem responses, Distortion Product Otoacoustic Emission) histopathological examination and measurement of total antioxidant capacity. In our study, 4-8 months old and weighing in range of 200-600 gram from 21 pigmented adult Hartley species guinea pigs were used. Guinea pigs were divided into 3 groups randomly. Group I (n=7), the work group curcumin administered in addition to cisplatin; group II (n=7), the control group only cisplatin administered; group III (n=7), the sham group physiological serum applied. Before the study, electrophysiological measurements of all guinea pigs were made. The measurements were repeated 24 hours after the last administration of cisplatin. The temporal bones of guinea pigs were prepared for histopathological examination and statistical comparisons were made by measuring antioxidant capacity from intracardiac blood samples. Distortion Product Otoacoustic Emission, signal/noise ratio difference and auditory brainstem response thresholds were compared among all groups.