Çinkonun bentonit ile adsorpsiyon özelliklerinin incelenmesi
Zinc adsorption by bentonite and investigation of its adsorption properties
- Tez No: 392962
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLHAYAT SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada Ordu-Ünye yöresine ait, montmorillonit kil minerali oranı yüksek olan bentonit ile çinkonun adsorpsiyonu için gerekli olan en uygun koşullar araştırılmıştır. Bu bağlamda, ortam pH'ı, temas süresi, başlangıç iyon konsantrasyonu, adsorban miktarı gibi adsorpsiyonu etkileyen önemli parametreler incelenmiştir. Başlangıç konsantrasyonu değiştirilerek gerçekleştirilen deney sonuçları ile beş farklı izoterm modeli türetilmiş ve yorumlanmıştır. Ayrıca literatürde asitle modifiye etmenin bentonitin yüzey alanını arttırarak adsorpsiyon verimini yükselttiği yönündeki teorilerin pratikteki karşılığının bulması amacıyla, bentonit iki farklı şekilde iki farklı asitle modifiye edilmiş ve adsorpsiyona katkısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, batch studies were performed to determine the effects of the most important parameters as pH, contact time, adsorbent amount and initial zinc concentration on zinc removal. Equilibrium isotherms of batch system were also analyzed by Langmuir, Freundlich, Temkin, BET and Dubinin Redushkevich isotherm models. Acid activation of bentonite effect on adsorption was also investigated according to theoretical information in literature. Raw bentonite and 2 different acid which are nitric acid and sulphuric acid activated bentonites effects on adsorption capasity were compared.