Pirinç kabuğu ve külü üzerinde bazı eser elementlerin adsopsiyonunun ve desorpsiyonunun incelenmesi
Adsorpsiyon and desorpsion of some trace elements on rice husk ash
- Tez No: 154227
- Danışmanlar: PROF.DR. HİLMİ İBAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Yüksek lisans tezi Pirinç kabuğu ve külü üzerinde bazı eser elementlerin adsorpsiyonu ve desorpsiyonunun incelenmesi Trakya Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Kimya Anabilimdalı Metal iyonlarının mikro ve eser seviyede tayin edilebilmesi çevre korunumu, yiyecek ve tarımsal gelişme için çok önemlidir. Matriksten gelebilecek girişimlerin a- levli atomik absorpsiyon spektrometresi ile giderilebilmesi için zenginleştirme ve ayırma metodları uygulanmaktadır. Eser element analizinde zenginleştirme ve ayırma teknikleri duyarlılığı ve hassasiyeti arttırmak için gereklidir. Metal iyonlarının tayini için akış-önzenginleştirme sistemleri, birlikte çökme, i- yon değiştirme ve katı bir toplayıcı üzerinde adsorpsiyon zenginleştirme ve ayırma me todu olarak kullanılmaktadır. Bu metotlar arasında katı bir toplayıcı üzerinde adsorpsiyon son zamanlarda çok kullanılmaktadır. Fakat bu adsorplayıcılar ağır metalle rin uzaklaştırılmasında çok etkili olmalarına rağmen oldukça pahalıdırlar. Bu yüzden sularda bulunan ağır metallerin ayrılmasında oldukça etkili ve ekonomik materyaller istenmektedir. Bu nedenle son yıllarda bazı araştırmacılar katı endüstriyel atıkları adsorben olarak kullanmaya başlamışlardır. Pirinç kabuğu tarımsal atıktır. Şimdiye ka dar eser elementlerin çeşitli matrikslerden uzaklaştırılması amacıyla pirinç kabuğu külü nün kullanılmasıyla ilgili birkaç çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada işlem görmemiş pirinç kabuğu (İGPK), pirinç kabuğu (PK), 300 °C ve 600 °C de yakılmış pirinç kabuğu külleri (PK-300 ve PK-600) ve 600 °C de yakılmış pirinç kabuğu külü ile bentonit karışımı (PK-600-bentonit), kobalt, demir, mangan, nikel, kurşun ve çinko elementlerinin alevli atomik absorpsiyon spektrometresi ile tayin öncesi zenginleştirilmesi ve ayrılması için adsorben olarak kullanılmıştır. Bu tez 2004 yılında 50 sayfa olarak sunuldu. ANAHTAR KELİMELER: Pirinç kabuğu külü, Önzenginleştirme, FAAS. 111
Özet (Çeviri)
SUMMARY Master thesis Adsorpsion and desorpsion of some trace elements on rice husk ash Trakya University, Institute of Natural and Applied Sciences, Chemistry Department The determination of metal ions at micro and trace levels is very important in the context of environmental protection, food and agricultural development. To carry out such estimation in a complex matrix by a simple technique, flame atomic absorption spectrometry, separation and preconcentration of the metal ion are essential most of the time. In trace element analysis, the preconcentration and separation technique is neces sary to enchange the sensitivity and precision. Many methods of preconcentration and separation procedures for determination metal ions have been proposed, including flow- preconcentration systems, coprecipitation, ion exchange, sorption can be prior to the atomic absorption spectroscopic measurements. Among these methods used in trace element determination, sorption is one of the most widely used within recent years. Al though they are generally effective for removal of heavy metals, their cost are rather expensive. Therefore more and more effective and economical materials for removing heavy metals from water are needed in this field. For this reason, a number of research ers have been recently investigated the use of solid industrial wastes as adsorbentsRice husk is an agricultural waste. Up to now, only a few studies have been performed to collect the trace metals from different matrices with rice husk ash. This work represents the use of untreated rice with husk (URH), rice husk (RH), rice husk ashes (RHA) obtained upon thermally treating of husk at 300 °C and 600 °C (RHA-300 and RHA-600) and the mixture of RHA-600 and bentonite (RHA-600- bentonite) as an adsorbent for the preconcentration and separation of Co, Fe, Mn, Ni, Pb and Zn from aqueous solutions prior to their determination by FAAS. This thesis was submitted as 50 pages in 2004. KEY WORDS: Rice husk ash, Preconcentration, FAAS. IV