14 mayıs 1950 seçimleri ekseninde muhalefet ve iktidarın sesi olan Zafer ve Ulus gazeteleri üzerine bir inceleme
A research on Ulus and Zafer newespapers which are voice of opposition and government in the context of 14 may, 1950 election
- Tez No: 393083
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Tarih, Journalism, Political Science, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Türkiye'de cumhuriyetin ilanının ardından iki defa denenmiş olan çok partili parlamento yapısı, ancak 1945 yılının ikinci yarısında yeni partilerin kurulmaya başlaması sonucu başarıya ulaşmıştır. Kısa süre içerisinde 1946 seçimlerine adapte olan yeni partiler CHP karşısında önemli başarılar elde etmiştir. Yoğun bir demokratikleşme çalışmaları ve propaganda sürecinin ardından gelinen 14 Mayıs 1950 seçimleri Türk demokrasi tarihinde bir kırılma noktası olmuştur. 14 Mayıs 1950 seçimleri öncesinde yapılan çalışmalar önceki yıllara göre daha demokratik yapılmıştır. Be seçimlerde basın oldukça etkin bir şekilde propaganda faaliyetlerinde bulunarak seçim sonuçlarına önemli derecede etki yapmıştır. DP'nin sesi Zafer ve CHP'nin sesi Ulus gazeteleri bu seçim çalışmalarında aktif olarak temsil ettikleri parti için çalışmışlardır. Zafer DP'nin seçim propagandasını yaparak köşe yazılarında seçimin önemine dikkat çekmeye çalışmıştır. Ulus ise CHP'nin 27 yıl boyunca yaptığı hizmetleri anlatma yolunu seçmiştir. Zafer ve Ulus gazeteleri 14 Mayıs 1950 seçimleri sürecinde okuyucusuna öncelikli olarak seçime katılımın önemini anlatmaya çalışmıştır. Ardından da temsil ettikleri partinin iktidara gelmesinin gerekliliğini politik reklam üslubu ile ifade etmiştir. Türkiye'de demokrasinin yerleşme sürecinin başlangıcı olarak kabul edilen bu seçimler, hem içerde hem de dışarıda karşı karşıya kalınan sorunların çözümü için rahat bir ortam hazırlamıştır. Ulus ve Zafer bu gelişmeleri takip ederek kendi siyasi pencerelerinden millete duyurmaya çalışmışlardır. 14 Mayıs'ta Milli İrade DP ve Zafer gazetesini iktidara taşırken CHP ve Ulus'un muhalefet olarak hizmete devam etmelerine karar vermiştir.
Özet (Çeviri)
The origin of multi-party system in Turkey, for the foundation of which two attempts were made following the proclamation of the Republic, dates back the second half of the year 1945, when the new parties were formed. The new parties achieved significant success over Republican People's Party (CHP) in their short adaptation period for 1946 election. Following the intensive democratization efforts and propaganda campaigns, the elections led to a breaking point in Turkish democracy history on May, 14, 1950. The preparation period before these elections was spent much more democratically. The press played a significant role during that time through the intensive propaganda activities which affected the election outcomes remarkably. The two newspapers, Zafer (Victory) and Ulus (Nation) worked strenuously for the success of Democratic Party (DP) and Republican People's Party (CHP) respectively. Zafer tried to emphasize the importance of elections by promoting DP, while Ulus highlighted the works and services CHP had done for the last 27 years. The newspapers, Zafer and Ulus, primarily tried to tell the voters how important it was to vote in the election to be held on May, 14, 1950. Then both newspapers emphasized why the parties they represented should come to power by using political advertising discourse. This election, considered as the onset of democratization process in Turkey, led to a convenient atmosphere for the solutions of the domestic and foreign problems. Ulus and Zafer tried to follow and present the developments to the public from their political views. On May, 14, the national will decided to entrust DP and Zafer the governance of the country, while leaving the duty of opposition to CHP and Ulus.