Kırsal kalkınma politikalarında beşeri sermaye sorunu: Konya örneği
The problem of human capital in rural development policies: Konya application
- Tez No: 393084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN ÖZENSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kalkınmacı iktisat anlayışı, kalkınmanın ülke genelinde bütünsel bir hamle ile gerçekleşebileceği fikrini benimseyerek kolektif bir kalkınmacılık yaklaşımını benimsemiştir. Türkiye özelinde bu iddia politik söylemde sıklıkla dile getirilmekle birlikte, pratikte yaşanılan süreç kalkınmanın yerel ölçekteki görünümlerinin daha etkin olduğunu göstermektedir. Sanayi bölgelerinin üretmiş olduğu artı değer ve kentlerin sağladığı yaşam kalitesini artırıcı faktörler gibi cezp edici veriler Türkiye'nin kır nüfusunun giderek azalmasına, yaşlı nüfus oranının artmasına, aynı zamanda kırsal alandaki sosyal servis imkânlarının kısıtlanmasına sebep olmaktadır. Kır-kent ayrımında neredeyse bütün göstergelerin kent lehine olduğu bir dönemde beşeri sermaye ihtiyacının gün geçtikçe artmasına karşın mevcut kırsal sisteme bakıldığında hızla yaşlanan, eğitim seviyesi düşük ve aktif genç nüfusunun göç etmekte olduğu bir yapı görülmektedir. Bu çalışmanın kapsamında, bahsedilen dönüşüm etkisinde, kalkınma politikalarında kırsal alanlarda beşeri sermaye vurgusu ile Konya ilçeleri özelinde değişen nüfus yapısı arasındaki ilişki irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Developmentalist Economics; by defending the idea that development could take place with a 'holistic, nation-wide movement', internalizes a collective developmentalist approach. In the case of Turkey, although this argument is often voiced in political discourse; in practice, the experienced process shows that the outlook for development is more efficient on the local scale. Some revealing data, such as the surplus value created by industrial areas and the factors in urban areas to improve the quality of life, cause the rural population to gradually decrease; the elderly population to increase, and a restriction of opportunity in the field of social services. In this period of rural and urban distinction, where almost all the indicators are in favor of the“urban”, regardless of the fact that the need for human capital is on the increase. When we look at the current rural system we see a rapidly aging population, with a low level of education where active younger generations migrate. Within this study, under the thumb of this aforementioned transition, the relationship between“human capital emphasis in ”Developmental Politics" within rural areas and the altering population structure in the districts of Konya is examined.