Milletlerarası Özel Hukukta gerçek kişilerin hak ve fiil ehliyeti
Natural persons' capacity to have rights and capacity to act in Private nternational Law
- Tez No: 393141
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZDEMİR KOCASAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Medeni hukukun temel kavramlarından olan hak ve fiil ehliyeti her türlü hukuki işlemin geçerliliğine etki etmektedir. Dolayısıyla yabancılık unsuru bulunan uyuşmazlıklarda söz konusu kavramlara uygulanacak hukukun tespiti büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada öncelikle hak ve fiil ehliyeti kavramları medeni hukuk anlamında incelenecektir. Daha sonra hak ve fiil ehliyetine uygulanacak hukuk tespit etmekte kullanılan kanunlar ihtilafı kuralları irdelenecektir. Bu kapsamda ayrıca atıf teorisi, işlem güvenliği kuralı ve kamu düzenin müdahalesi konuları da analiz edilecektir. Son bölümde ise ehliyete ilişkin meselelerde Türk mahkemelerinin yetkisi ile yabancı mahkeme kararlarının Türkiye'de tanınması ve tenfiz edilmesi üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
Capacity to have rights and capacity to act, which are basic concepts of civil law, affect validity of kinds of legal transactions. Therefore, in the disputes with foreign elements, determining applicable law to the mentioned concepts poses great importance. In this thesis, capacity to have rights and capacity to act will be examined firstly in the perspective of civil law. Later, conflict of laws rules that are used for determining the applicable law to capacity to have rights and capacity to act will be analysed. Within this scope, renvoi, transaction safety rule and intervention of public policy will be reviewed also. In the last chapter, jurisdiction of Turkish courts in the capacity related disputes, and recognition and enforcement of foreign court decisions on capacity related disputes will be examined.