Teknolojik öğrenme ve organizasyonel öğrenmede tamamlayıcılık: Bir firma incelemesi
Complementarity of technological learning and organisational learning: A company investigation
- Tez No: 393142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADET İYİDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Rekabetçiliğin günden güne arttığı günümüzde öğrenmenin önemi de dünya çapında organizasyonlar tarafından kabul edilmeye başlamıştır. Bu çalışmada bir firmada teknolojik öğrenme ve organizasyonel öğrenmenin nasıl oluştuğu ve gelişim gösterdiği incelenmiştir. Aynı zamanda organizasyonel öğrenme ve teknolojik öğrenmenin birbiri ile nasıl bir ilişki içerisinde gerçekleştiği üzerinde durulmuştur. Bu amaçla fason üretim yapan bir televizyon üreticisi firma incelenerek öğrenmenin ve teknolojik öğrenme ile organizasyonel öğrenme arasındaki ilişkinin nasıl geliştiği somut örnekler ile gözler önüne serilmiştir. Ayrıca öğrenmenin tedarikçilere ve ağ yapısı içerisinde diğer kanallara yayılma fırsatlarından söz edilmiştir. Örnekler üzerinden teknolojik öğrenme ve organizasyonel öğrenmenin birbirini destekleyen ve tetikleyen süreçler olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Competitiveness increases day by day today and the importance of learning began to be accepted by the organisations worldwide. This study examined how technological learning and organizational learning occurs in a company. Focused on how technological learning and organizational learning relate with each other. For this purpose; a contract manufacturing television producing company is examined and it is shown that how do learning and relationship between technological learning and organizational learning develop with perceptible examples. Additionally expansion opportunities of learning to suppliers and other channels are mentioned. It is shown through examples that technological learning and organizational learning are supporting and triggering processes for each other.