Impact of sales promotion tools on buying behaviour
Satış geliştirme tekniklerinin satın alım kararlarına etkisi
- Tez No: 393140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELGİZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Satış geliştirme/promosyon tüketicilerin satın alım kararını etkileyen önemli bir unsurdur. Satış geliştirme aktiviteleri ürün ve hizmetlerin satın alınmasını arttırmaktadır. Bu çalışma boyunca, hızlı tüketim sektöründe çeşitli satış geliştirme teknikleri incelenmiş ve bu tekniklerin satın alım kararına etkisi ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Çalışmayı yürütmek için ikinci very toplanmış ve analiz edilmiştir. Daha sonra sonuçlar incelenmiş ve hipotez çoklu regresyon analizi kullanılarak test edilmiştir. Sonuç, çeşitli satış geliştirme tekniklerinin arasından en etkili tekniğin kasiyer yarışması olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Sales promotion is a key element for influencing the buying decision of consumers. Sales promotional activities are used to stimulate the purchases of products and services. Through this study, an effort has been made to find out the various sales promotion tools and its impact on buying decision towards FMCG. For conducting the research, secondary data was collected and analysed. Later the results were analysed and the hypothesis was tested by using multiple regression technique. The result shows that among the various sales promotion tools, cashier contest is the most influencing tool for buying decision.