Walter Benjamin'de 'Şiddetin Eleştirisi' ve bunun hukuka yansımaları
Walter Benjamin's 'Critique of Violence' and its reflections on law
- Tez No: 393150
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ULVİ TÜRKBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tezin konusu Walter Benjamin'in Şiddetin Eleştirisi Üzerine isimli makalesinde oluşturduğu şiddet kuramı ve bunun hukuk için yarattığı sonuçlardır. Mezkûr metinde yer alan şiddet kuramının analizinden hareket ile mevcut hukuki ilişkilerde şiddetin konumunun tespiti ve buna karşı geliştirilebilecek beşeri ilişki biçimlerinin tartışmaya açılması çalışmanın hedefidir. Bu amaç doğrultusunda şiddet ile hukukun bir araya geldiği deneyim noktalarının analizi, şiddetin hukuksal kurumlar vasıtasıyla beşeri ilişkilerde oynadığı rol ve bunun yarattığı sonuçlar inceleme alanı haline getirilmiştir. Böylece hukuk ile şiddet ve bunlar ile adalet arasındaki ilişkilerin daha anlaşılabilir hale getirilmesini ve beşeri ilişkiler düzeninin kuralları hakkındaki tartışmaya küçük bir katkıda bulunmayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
The topic of this thesis is the violence theory which is established in Walter Benjamin's Critique of Violence article and its results on law. The main attempts of the study are the determination of the position of violence in present legal relationship with regard to aforementioned text about analyze of violence theory and open human relations, which can be developed against it, up for discussion. Analyzing the experience of the meet points of violence and law, the role of violence on human relations via legal institutions and the results of it have became a research area in the direction of mentioned attempts. The thesis attempts to clarify the relation between law, violence, and justice and also to make a little contribution to the debates about the rules of human relation scheme.