Spinoza'da hak düşüncesi ve bunun temeli olarak ifade özgürlüğü
The concept of right and freedom of expression as its foundation in Spinoza
  1. Tez No: 393151
  2. Yazar: EVRİM DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ULVİ TÜRKBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Çalışmada Spinoza'da nasıl bir hak kavramının olduğu ve bu kavramın ifade özgürlüğü ile olan ilişkisi incelenmiştir. Spinoza'da hak, hukuktan bağımsızdır ve meşruluğunu hakkın sahibi olan tekil varlıktan almaktadır. İnsan haklarını toplum içinde kullanabilmektedir. Ancak kurumlar ve yönetim olgusu hakkın kendisini ortadan kaldıracak kadar sınırlayamaz. Hakkın temelinde ifade özgürlüğü vardır. Özgürlük ve zorunluluk karşıt değildir. İnsan özgür irade sahibi değildir; ama tabiatı gereği ifade edicidir. İfadenin toplumsal olarak insan tabiatını ortadan kaldıracak derecede yasaklanması mümkün değildir, devletin bunu dikkate alması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the“right concept”of Spinoza and its relation to the freedom of expression are studied. The right is independent from law and right's source of legitimacy is the singular being possessing. Human beings can exercise their rights in a society. However institutions and administrations cannot restrict rights to the extent that the essence of the rights is eliminated. The foundation of the right is the freedom of expression. Freedom and obligation are not opposite. Human beings have no free will, yet they are expressive by nature. So, it's impossible to interdict expression as much as to eliminate human nature and the State should consider it.