Türkiye'de muhafazakar kadınların siyasal hareketliliği: 24. dönem AKP kadın milletvekilleri örneği
Political activities of conservative women in Turkey: The example of 24th term woman deputies of AKP
- Tez No: 393152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DANACI YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Kadın hareketi, dünyadaki ataerkil düşünce biçimlerine karşı kitlesel olarak ilk kez Fransız İhtilali'nde ortaya çıktığından beri kadınların sosyal, ekonomik ve siyasal olarak erkeklerle eşit haklara sahip olmaları için verilen çabadır. Yine tüm dünyada kadın hareketiyle (diğer adıyla feminizmle) sık sık karşı karşıya gelen siyasal ideolojilerin başında muhafazakarlık gelmektedir. Türkiye'de de muhafazakar siyasal ideolojinin, özellikle son on yıl olmak üzere, Türk siyasal yaşamında lider bir ideoloji olduğunu söylemek mümkündür. Bu çalışmada feminizm, kadın hareketi ve muhafazakar siyasal ideoloji kavramları hem dünya hem Türkiye ölçeğinde incelendikten sonra Türkiye'deki muhafazakar kadınların siyasal hareketliliğine bakılmıştır. Bu amaçla 24. Dönem AKP'li kadın milletvekillerinin meclisteki yasama faaliyetleri; kanun teklifleri, soru önergeleri, meclis araştırma önergeleri, meclis soruşturma önergeleri, gensoru önergeleri ve genel kurul konuşmaları nitel ve nicel içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Women's (rights) movement that supports social, political and economical equality of sexes since French Revolution is a struggle against the patriarchy. Other than patriarchy, another political ideology with which women's rights movement, more spesifically feminism, often collides is conservatism. It is possible to say that conservative politics has been rising to power over the past decade in Turkey. In this study, the terms“feminism”,“women's rights movement”and“conservative politics”are initially examined within the frame of Turkish and global scale and political activities of conservative women in Turkey are to be surveyed. For that purpose, legislative effectiveness, legislative proposals, parliamentary questions and investigation proposals, interpellation motions and speeches at general assembly of 24th term female AKP deputies will be analysed by using qualitive and quantitative data analysis method.