Toplumsal belleğin inşasında medyanın rolü: Günlük gazetelerin 12 Eylül'ü hatırla(t)ma biçimleri
The role of media in the construction of collective memory: Ways of recalling Eeptember 12th in daily newspapers
- Tez No: 393162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA UĞUR TANRIÖVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışma toplumsal bellek ve medya arasındaki ilişkiye odaklanarak, temel olarak toplumsal belleğin oluşum ve yeniden inşa sürecinde, medyanın nasıl bir rol oynadığını anlamayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda çalışma günlük gazetelerin, Türkiye tarihinde siyasal, toplumsal, ekonomik ve kültürel anlamda büyük kırılmalara sebep olan 12 Eylül 1980 askerî darbesini nasıl hatırladıkları ve böylece topluma nasıl hatırlattıklarını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the role of media in construction and reconstruction of collective memory by digging into the relationship between the two concepts. To address this issue, this study performs a discourse analysis of how daily newspapers remember, and thus remind of, Turkish Coup D'état of September 12, 1980, a decisive political, economic, social, and cultural break in Turkish history.