Ceza muhakemesinde dijital deliller
Digital evidence in criminal procedure
  1. Tez No: 393163
  2. Yazar: UĞUR KAYNAKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VESİLE SONAY EVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Dijital deliller, kendilerine has özelliklere sahip olup, klasik olarak bilinen delillerden farklıdırlar. Bu farklılık nedeniyle sadece hukukun konusunu oluşturmayıp bilişim alanı ile de doğrudan ilgilidirler. Hatta dijital delillerin elde edilmelerinde adli bilişim adı verilen karma bir alan içerisinde bulunan özel bir takım işlemler silsilesi kullanılmaktadır. Doğal olarak dijital delillerin bu farklı niteliği hem hukuki düzenlemelere, hem de düzenlemelerin uygulanmasını temsil eden mahkeme kararlarına açık bir şekilde yansımaktadır. Hayatın her alanında olduğu gibi ceza muhakemesi uygulamalarında da dijital çağda bulunulmaktadır. Bu durumun en önemli nedeni elektronik aygıtlarda kullanılan dijital teknolojinin gelişerek yaygınlaşmasıdır. Dijitalleşmenin bu denli yaygın hale geldiği bir dünyada, maddi gerçeği ortaya çıkaracak ispat vasıtaları olan deliller de bu gelişmelerden nasibini almaktadırlar. Hatta bazı klasik olarak adlandırılan deliller de değişerek dijitalleşmektedirler. Bu nedenle dijital verilerden oluşan dijital delillerin ceza hukukunda kullanımı günden güne hızla artmaktadır. Bu durum büyük bir değişime işaret etmektedir. Zaten mevcut çalışmanın amacı da, ceza muhakemesi hukukunun delil unsuru açısından yaşanan bu değişimi her yönüyle ortaya koymak ve kısmen yeni sayılabilecek işbu alandaki eksikliklerin giderilmesine yönelik çözüm önerilerinde bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
Digital evidences have their own characteristics, and are different from evidences known as classical. Due to this difference, they are not solely a subject of law, but also a subject of information technologies. A special process sequence is used in a composite field named computer forensics in the obtainment of digital evidences. Naturally, the different nature of digital evidences are reflected both in legal regulations and the court decisions representing the application of the regulations. As in all the fields of life, digital era also takes place in criminal procedure. The most important reason of this is the development and popularity of digital technology used in electronic devices. In a world in which digitalization is so common, the proofs that will lead to material fact also get their share of these developments. Yet more, some evidences named as classical also become digitalized. Therefore, the usage of digital evidences comprising of digital data increases day by day. This points to a huge change. The purpose of current study is to reflect this change in criminal law regarding proof in all aspects, and provide solution suggestions to eliminate the deficiencies in this field, which may be regarded as new.