Taşrada kent ve aydın: Bursa örneği (1930-1950)
City and intellectual in the province: The case of Bursa (1930-1950)
- Tez No: 393174
 - Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE FÜSUN ÜSTEL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 359
Özet
Taşrada kent ve aydın ilişkisini Bursa örneği üzerinden tartışmaya açan bu tez; 1930-1950 yılları arasında kentin mekânsal, siyasal ve toplumsal dönüşümü sürecinde, Cumhuriyet'in Osmanlı-İslam geleneği ile olan bağını yeniden kurmaya çalışan ve özellikle 1946 sonrasında kentin kültürel dünyasında hegemonik bir rol üstlenen aydınlara odaklanmaktadır. Taşrada Kent ve Aydın: Bursa Örneği (1930-1950) başlığını taşıyan bu tez; kent ve aydın sorunsalını bir“taşra”kentini merkeze alarak tartışmasıyla bu alana mütevazı bir katkı sunmayı amaçlamaktadır. 1930-1950 yılları arasında Bursa'da kentin mekânsal dönüşümü, bu dönüşümün ekonomik, siyasi, toplumsal ve kültürel veçheleri ve aydınların kent ile kurdukları ilişki üzerinden oynadıkları toplumsal roller çalışmanın temel tartışma konularıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis discussing the relation of the city and the intellectual in province through the case of Bursa focuses on the intellectuals in the city's spatial, political and social transformation period between 1930-1950, who attempted to re-establish the nexus of the Republic to the Ottoman-Islamic tradition and who undertook a hegemonic role within the cultural sphere of the city especially after 1946. This thesis entitled City and Intellectual in the Province: The Case of Bursa (1930-1950) aims to provide a contribution to the field through discussing the problematic of the city and the intellectual with locating a 'provincial' city in its focus. Its primary themes of discussion include the spatial transformation of the city of Bursa between 1930-1950, economic, political, social and cultural aspects of this transformation and the social roles of intellectuals as regards their relation to the city.