Iş ve Sosyal Güvenlik Hukukunda yaş ayrımcılığı
Age discrimination in Labour and Social Security Law
  1. Tez No: 393173
  2. Yazar: HATİCE HİLAL TİRİTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER MURAT ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Ayrımcılık dışlama, ötekileştirme, haksız ve hakkaniyetsiz muamelede bulunma gibi ayrımcılığa maruz kalan kişinin aleyhine birçok olumsuz sonuç doğuran bir kavramdır. Ayrımcı davranışta bulunma nedenlerinden biri olarak, karşımıza yaş unsuru çıkmaktadır. Kural olarak belli bir yaşa ulaşmış olma ya da olmama daha kötü bir işleme tabi tutulmayı haklı göstermezken yaş ayrımcılığında, kişilere yaşları nedeniyle diğer kişilerden farklı davranılması söz konusudur. Yaş unsuru değişken olduğundan, bu ayrımcılık türünün diğer ayrımcılık türleri gibi sabit bir yaklaşımı yoktur. Bu nedenle yaş ayrımcılığı uygulama biçimi bakımından farklılıklar göstermekte, yaş ayrımcılığını yapan da buna maruz kalan da çoğu zaman bu durumun farkında dahi olmamaktadır. Söz konusu çalışma, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku alanında yaşa dair yapılan ayrımcılıkları su yüzüne çıkarmayı, bu ayrımcılık türüne dair farkındalık oluşturmayı ve alınması gereken tedbirlere dikkat çekmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Discrimination is a concept that brings about many negative results against the person discriminated, and such results include exclusion, alienation and unfair and unjust treatment. The age factor comes out as one of the reasons for discriminatory treatment. As a rule, while being or not being at a particular age does not justify worse treatment, people are treated differently than others due to their age as part of age discrimination. As the age factor is variable, there is no fixed approach for this type of discrimination as opposed to other types of discrimination. Therefore, there are differences in terms of imposing age discrimination, and most of the time, neither the person that imposes age discrimination nor the person that is exposed to such discrimination is aware of this situation. This study aims at emphasizing age discrimination in the field of Labour and Social Security Law, raising awareness about this type of discrimination and drawing attention to the measures that must be taken in this regard.