İstanbul'un kentsel kimliği ve değişimi
İstanbul urban ıdentıty and change
- Tez No: 39319
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. ORHAN HACIHASANOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
 - Yıl: 1993
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET İstanbul'un Kentsel Kimliği ve Değişimi isimli tezin amacı, İstanbul kentinin kentsel kimliğini ortaya çıkarmak, bu kimlikteki belli bir zaman aralığı içindeki değişimi saptamak ve günümüzde varolan son durumu değerlendirmektir. Tez altı bölümden oluşmaktadır ve her bölüm de kendi içinde alt başlıklara ayrılmaktadır. Birinci bölümde tezin genel kapsamı anlatılmış ele alınan kavramlar üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, yerleşmelerin temel unsuru olan“İnsan-Çevre Sistemi”hakkında bilgi verilmiş ve bu sistemin işleyişi, algılanışı ve değişimi incelenmiştir. Üçüncü bölümde kent ve kent kimliği üzerinde durulmuş, kent yerleşiminin özellikleri, kentsel kimliği oluşturan bileşenler ve kimlikteki değişime neden olan etmenler hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde, üçüncü bölümde yapılan kentsel kimlik açılımı doğrultusunda İstanbul'un kentsel kimliğini oluşturan bileşenler tarihi süreç içinde incelenmiş ve bileşenlerin yapısında meydana gelen değişim tespit edilmeye çalışılmıştır. Beşinci bölümde, İstanbul'un kentsel kimliğinde yakın zamanda oluşan değişimlerin siluet ve sokak ölçeğinde görsel olarak değerlendirilmesine yönelik bir çalışma yapılmıştır. Altıncı bölümde, hem tezin genelinde, hem de yapılan görsel araştırma çalışmasının sonunda ortaya çıkan sonuçların değerlendirilmesi yapılmıştır. vı
Özet (Çeviri)
ISTANBUL URBAN IDENTITY AND CHANGE SUMMARY The subject of the thesis is the identity of urban characterictics of Istanbul and the change of this identity during time. Thesis consists of six parts. This study has been done only to determine of urban identity of Istanbul and hasn't been offered any suggestion. In the first part, the aim of the thesis has been explained. The factor which formed the base of settlements is the Man-Environment System. Therefore, in the second part, The Man-environment System and the characteristics of the system have been explained. The system formed by man and environment is the dynamic formation and every element is releated to each other. This system has a special identity. This identity is occured by the characteristics of environmental and social phenomena. What are the factors which make different from the others? The answer of this question is the“identity”. An environmental identity could only be understood by“perception”. This perception caused“first environmental picture”, that is environmental image, in mind. This image is the first step of realizing urban identity. While the people formed“man-made”environment by the effect of natural environment, people want to dominate natural environment. This is the first step of environmental destroying. In the third part,“Urban”,“Urban Identity”and“The Change of Urban Identity”have been explained. The most complex settlements which are formed by societies are cities. Cities are developed during the time and the end of this process, cities transform to metropolis and megapolis settlements. The metropolis settlements have special characteristics. These are organization and specialization, decentralization, administrative seperating and mutual dependence. These characteristics are essentials which exist in every metropolis settlements. Cities have characteristics occured by environmental and social factors. Environmental characteristics can be examined in two parts: - Natural Environmental Characteristics - Man-Made Environmental Characteristics vııNatural environmental characteristics contain natural being. These are examined in two parts: - Topographical Characteristics and Geographic Formings, - Climate and Flora. Man-Made environmental characteristics can be examined in three different scale: : Settlement Scale - Equipment Scale - Symbolic Value Scale We can separate man-made environment four parts in settlement scale: - Buildings. House. Other Buildings - Roads and Streets - Squares - Districts. Housing Settlements. Trading and Industry Districs. Tourism Districts.Etc. Man-Made environment scale,has been formed by urban furniture. Any sign boards, trading boards, street lamps, sitting elements, dustbins, fountains, road finishings, stairs etc. are basic urban furnitures. Urban furnitures are joining elements between society and city. Symbolic elements are any components which have earned city symbolic values, laundries, boards, tv antennas, festivals, any smell, noises and similiar elements are the effective factors of urban identity. vuiSocial factors can be examined in three parts: - Socio-Cultural Identity - Socio-Economical Identity - Psychological Identity Socio-Cultural identity can be seperated to three parts: - Historical Characteristics, - Population Characteristics, - Cultural Characteristics. Socio-economical identity explain us to social and economical condition of society. Psychological identity shows us the behaviour characteristics of members in society and the relations to the city. The change of urban identity is occured by four factors: - Natural Disasters - Population Change. Settlement Scale. Social Scale. Employment Scale - Technological Development - Administrative Sanction The change happened in urban identity, generally occured by these four factors. In the fourth part, urban identity of Istanbul has been exmined and tried to determine change in near future. In this part, according to the system in the third part, The urban identity of Istanbul has been examined. IXFirst of all, change in natural environment of Istanbul has been examined. Topographical chracteristics, geographic formings, climate and flora of Istanbul have been studied. After studying of the natural environmental characteristics of Istanbul, man-made environmental characteristics of Istanbul have been examined. In the settlement scale, man-made characteristics of Istanbul have been examined in four parts: - Buildings. House Byzantium House After Conquest House Turkish Houses Minority Houses. Other Buildings - Roads and Streets - Squares - Districts Districts have been studied in three term: - Districts of Byzantium Term. Housing Settlements. Trading and Industrial Districts - Districts of Ottoman Term. Housing Settlements. Trading and industrial Districts - Districts of Republic Term. Housing Settlements. Central Business Areas. Industrial Districts The elements in equipment scale which effect to the urban identity of Istanbul have been defined and their change have been examined.The symbolic elements which effect identity of Istanbul have been determined and progress of these during the time have been examined. The social identity of Istanbul has been examined according to the system defined in the third part and the change of these characteristics have been observed for present and past. At the end of this part, the study shows us that many characteristics of urban identity have lost as far as Istanbul metropolis is concerned. In the fifth part, change of the urban identity of Istanbul during twenty years and the present situation have been evaluated. In order to make this evaluation, a case study has been done. This study has been applied on 35 people. At the end of this part it has been obtained that, the characteristics of urban identity of Istanbul have been lost more and more. In the sixth part, the results of the thesis have been explained. We can arrange these results as following: - The urban identity of Istanbul has been formed historical and natural characteristics. - This rich identity structure has been changed in this century and specially in last twenty years. - This change has been evaluated by an research and it has been shown that this change is percepted as“destroying”. xi