Görsel sanatlar dersinin etkililiğini artırmada yöneticilerin katkısı
- Tez No: 393211
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırma, görsel sanatlar dersinin etkililiğini artırmada yöneticilerin katkısını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma; giriş, kavramsal çerçeve, yöntem, bulgular, tartışmalar, sonuçlar ve öneriler olmak üzere yedi bölümden oluşmaktadır.Araştırmada görsel sanatlar dersinin etkililiğini artırmada yöneticilerin katkısı tespit edilmiş ve görsel sanatlar dersinin etkililiğini artırmak için ve bunun gibi konularda yapılan araştırmalar destek sağlayacak önerilerde bulunulmuştur.Araştırmanın evrenini, 2014-2015 eğitim-öğretim yılı, İstanbul ili Beyoğlu, Sultanbeyli, Sancaktepe, Kartal, Kadıköy, Ümraniye, Üsküdar, Ataşehir, Çekmeköy, Maltepe, Şişli, Beykoz ilçelerinde yer alan, devlet okulları ve özel okullardaki ortaokul ve lisedeki görsel sanatlar öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul ili Beyoğlu, Sultanbeyli, Sancaktepe, Kartal, Kadıköy, Ümraniye, Üsküdar, Ataşehir, Çekmeköy, Maltepe, Şişli, Beykoz ilçelerinde yer alan, basit örnekleme yöntemi ile seçilen okullardaki 308 öğretmen oluşturmaktadır.Veriler değerlendirilirken parametrik analiz teknikleri, non parametrik teknikler, bağımsız grup t testi, tek yönlü varyans analizi (Anova), post-hoc Scheffe testi kullanılmış olup anlamlılık düzeyi 0,05 olarak ele alınmıştır. Veri çözümlemeleri SPSS paket proğramında yapılmıştır. Elde edilen bulgular için tablolar oluşturulmuş ve yorumlanmıştır.Sonuç olarak; erkek öğretmenler, yaşı 40-49 öğretmenler, hizmet süresi 26 ve üzeri olan öğretmenler, eğitim durumu lisansüstü olan öğretmenler, okul türü lise olan öğretmenler, okul çeşidi özel okulu olan öğretmenler daha olumlu görüş belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study was undertaken to determine the contribution of managers in increasing the effectiveness of the visual arts courses. Research; entrance, conceptual framework, methods, results, discussion, conclusions and consists of seven parts, including proposals.Research in the visual arts course managers have been identified to contribute in increasing the effectiveness and to improve the effectiveness of the visual arts courses and research in issues like that suggestions were made to provide support.The population of the study, 2014-2015 academic year, the province of Istanbul Beyoglu, Sultanbeyli, Sancaktepe, Eagle, Kadikoy, Umraniye, Uskudar, Umraniye, Çekmeköy, Maltepe, Şişli, located in Beykoz district, public schools and the visual arts in middle school and high school in private schools form teachers.The study sample, the province of Istanbul Beyoglu, Sultanbeyli, Sancaktepe, Eagle, Kadikoy, Umraniye, Uskudar, Umraniye, Çekmeköy, Maltepe, Şişli, located in Beykoz district constitutes 308 teachers in schools selected by simple sampling method.Data analysis techniques in evaluating parametric, non-parametric techniques, independent samples t test, one-way analysis of variance (ANOVA), Scheffe post-hoc test is used as the 0.05 level of significance is discussed. Data analysis was conducted in SPSS. The findings for tables created and interpreted. As a result, male teachers, ages 40-49 teachers, service time 26 and above on the teachers, education graduate with teachers, school type school with teachers, teachers in private schools schools varieties have expressed a more positive view.