İlköğretim okullarının II. kademesinde görsel sanatlar dersi haftalık ders saati süresinin yeterliğinin araştırılması
The investigation of proficeny of weekly course hours at visual arts lesson at the second degree of primary schools
- Tez No: 261105
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sanat eğitimi, örgün eğitim içinde çocuğun ihtiyaç duyduğu alanlarda kendini ifade edebilmesi için önemli bir eğitim alanıdır. Öğrenmeye oyunlarla başlayan çocuk, ilköğretim dönemine geldiğinde sanatsal teknik-tarzları tanıyarak ve bunlarla denemeler yaparak daha sistemli bir sanat eğitimi sürecine girmektedir. Ergenlik döneminin ilk belirtilerini ve gelişimini içine alan ilköğretim II. Kademedeki (6, 7 ve 8. sınıf) sanat eğitimi, çocuğun sanatsal eğilimini önemli bir şekilde etkiler.1924 yılında çıkarılan Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile okullarda uygulanan programlar üzerinde kapsamlı değişiklikler yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir. Cumhuriyetin ilk yıllarında haftalık ders saati dağılımında önemli bir paya sahip olan görsel sanatlar eğitimi, günümüze geldikçe süresi daha da azaltılmıştır. İlköğretimde uygulanmakta olan görsel sanatlar dersi süresi, sanat eğitimi hakkında söz sahibi olan her kesim tarafından yetersiz bulunmaktadır. Yetersiz eğitim, yetişen nesillerin güzel sanatlara karşı bilgisiz ve duyarsız oluş sebepleri arasında sayılmaktadır. Bu çalışmanın amacı; ilköğretim okullarının II. kademesinde verilen görsel sanatlar dersinin öğrenci, öğretmen ve okul yöneticileri tarafından yeterli bulunup bulunulmadığı, öğrencilerin sanatsal eğilimlerini ve sanatsal eğilimlerinin eğitimlerini ne kadar etkilediğini tespit etme, verilen sanat eğitimi üzerine öneriler sunmaktır.Araştırmada nitel ve nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Okul idarecileri, resim öğretmenleri ve öğrencilerle anketler yapılmış, sanat eğitimi üzerinde çalışan akademisyenlerin ve eğitimcilerin görüşlerine yer verilmiştir.Araştırma sonucunda görsel sanatlar dersine ayrılan haftalık ders süresinin az olduğu görülmüştür. Bu nedenle ders süresinin arttırılmasına yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Arts education is a field of vital importance for the child to express him/herself in many areas the child needs much in formal education. The child who starts to learn through games steps into more systematic process of art education by recognizing technical and artistic styles and exprimenting with these at primary school period. At second stage of primary school (grades: 6,7,8) including first signs of puberty and puberty devolopment, art education influences the child?s artistic trend very much.With The Unification of Education Law issued in 1924, extensive changes has been done and these changes continue to be performed on implemented programs in schools. Hours for visual arts education which has a significant share in the distribution of hours per week in the early years of the Republic, have been reduced nowadays. The duration of visual art classes which is performed in primary schools is as thought insufficient by those who are authority. Insufficient education is among the reasons why the new generations are ignorant and insensitive about arts. The purpose of this study is if visual arts education at second stage of primary school is found sufficient or insufficient by students, teachers and school administrators, determining how much it affects artistic trends, recommending on the art education given at schools.Qualitative and quantitative research methods have been used in this study. Polls have been done with school administrators, art teachers and students; the ideas of academicians who work on art education have been given place to.In the result of the research, it has been seen that visual arts lessons per week are insufficient. Therefore there are proposals about increasing art lessons? durations are given place.