Gravite ölçerler ve çalışma prensipleri
Gravity meters and their workink principles
- Tez No: 39323
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Gravite, dünyanın kütlesinin oluşturduğu çekim kuv¬ veti (gravitasyonel kuvvet) ile dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesinin meydana getirdiği merkezkaç kuvvetin bileşkesidir. Yapılan gravite ölçme ve hesap işlerinin tümüne gravimetri denir. Gravimetrideki amaç yeryuvarının şekli ve büyüklüğü ile ilgili problemlerin çözümlenmesidir. Yeryüzünde gra vite ölçmesi demek, yere doğru serbest düşüş yapan^bir cismin ivmesinin ölçülmesi demektir.“Gal”(cm.s ) biriminde olan gravite ivmesi kutuplardan ekvatora gidildikçe küçülür. Bu da yerkürenin kutuplarda basık olduğunun bir göstergesidir. Yapılan tüm gravite ölçmelerinde, enlem etkisi, yükseklik etkisi (serbest hava etkisi+Bouguer et¬ kisi), topoğrafik etki, izostati etkisi, atmosfer etkisi, gel-git etkisi bulunmakta ve bundan dolayı ölçme değerleri¬ ne düzeltmeler getirilmektedir. Gravimetride, mutlak gravite ve bağıl gravite olmak üzere iki çeşit ölçme yöntemi bulunmaktadır. Mutlak gra¬ vite ölçmesi, bir noktada gravite değerinin direkt olarak ölçülmesi anlamına gelmektedir. Serbest düşme yöntemine uygun aletler ve sarkaç donanımlarının kullanılmasıyla mutlak gravite ölçmeleri yapılabilmektedir. Bağıl gravite ölçmesi ise keyfi seçilen bir nokta ile bir baz noktası arasındaki gravite farkının ölçülmesi demektir. Bu tür ölçmelerde ise sarkaçlar, burulma terazisi ve farklı prensiplerde çalışan gravimetreler kullanılmaktadır. Jeodezide kullanılan tüm ölçme aletlerinde olduğu gibi gravimetrelerin de periyodik olarak kalibre edilmesi gerekmektedir. Kalibrasyon için eğim değişimi yöntemi, kütle değişimi yöntemi veya gravite değeri önceden bilinen noktalarda yapılan ölçmelerle kalibrasyon yöntemi kullanılmaktadır. Ayrıca dış etkenlerin ve gel-git olayının neden olduğu alet driftinin çeşitli yöntemler (fark, yıldız, adım ve profil yöntemleri) kullanılarak belirlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada yukarıda sözü edilen konulara genel olarak değinilmiş, özellikle gravimetride kullanılan gravite ölçerlerin çalışma prensipleri ve hata kaynakları ayrıntılı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
GRAVITY METERS AND THEIR WORKING PRINCIPLES SUMMARY Gravity, which has to be measured on the surface of the earth, contains information about the measurement location (geodetic utilization), about the mass distribu- tion in the interior of.the earth (geophysical utilization) and in the case of repeated measurements, about temporal variations of the earth's body (geodynamical utilization). The first gravity measurements in the 17th and 18th Century are triggered by the development of the mechanics of rigid and deformable bodies. Measurements of the magnitude of the earth's gravitational acceleration have been made since the time of Newton. Developments are governed by the interaction of technological possibilities and scientific objectives in geodesy, where practical tasks in geodetic surveying have an increasing influence. Measurement of acceleration in geodesy is principally intended to solve problems associated with the shape and size of the earth. Gravitation is öne of the fundamental forces in the universe, observed as the attraction between two bodies and according to Newton's law of gravitation, proportional to the product of their masses and inversely proportional to the square of the distance between them, i.e., m-.m,, F= G. -i-/ r where F= the force between two particles of mass m, and m2 r= distance between them G= gravitational constant which was invented with the experiment of torsion balance by Henry Cavendish,in England in 1798. Its value is 6,673x10 m3kg~1s2. Gravity is the force which is the resultant of gravitation, the force exerted by the mass of the Earth, and the centrifugal force, caused by the rotation of the Earth, Centrifugal force, due to the earth's rotation, tends slightly to counteract the force of gravity. Because the earth is a spheroid flattened at the poles and because of the rotation of the earth. the value of_2 gravity iş at a maximum at the poles (983.22 cm.s ) and at a minimum at the eguator (978.03 crn.s“2}. The basic cgs unit of acceleration used to describe gravity is the ”gal“, named for Galileo. 2 l gal = l cm/s l gal = 1.000 milligals (mgal) l gal = 1.000.000 microgals (ygal) 2 5 l m/s = 10 milligals ”Gravitation“ and ”gravity“ are occasionally used as if they were synonymous. Such usage can be misleading. The term gravity is used for both the force and for the acceleration, and for both the vector and its magnitude. The representation of the gravity field and related computations are simplified if we consider the scalar quantity ”potential“ instead of the vector guantity ”acceleration". Gravity potential, W(r) = V(r) + Z (r) V= gravitational potential Z = centrifugal potential g= gradV + grazZ Gravity measured on the Earth's surface varies with position because the distance of the measurement station from the centre of mass of the Earth is not constant and because of variable topographic attractions. it is necessary, therefore, to reduce the measurements to some standard so as to give a geodetically useful gravity values that is representative över a reasonably large area about the point of observation. in order to compare the pull of gravity from point to point on the Earth, six corrections must be applied to gravimeter measurements. These corrections are latitude, elevation (free,air and Bouguer correction), topographic, isostatic, atmospheric and tidal. Latitude correction: The value of gravity increases with the geographical. latitude. For the latitude dif f erence between two stations, the correction becomes 6 g = 0.8122 sin2 ı/) mgal/km ıj) is the latitude of observation point. This correction must be subtracted from ör added to the measured gravity difference according as the station is on a higher ör lower latitude then the base station. Elevation correction: Free-air correction + Bouguer correction. Free-air correction: A gravimeter can detect the increase in gravitational pull when it is moved as viilittle as a meter from the top of a table to the floor. Therefore, ali measurements must be adjusted för elevation., in order to do so, graviıtıeter readings are adjusted as if they were made at the surface of a reference ellipsoid that lacks topographic variations. The Earth's reference elipsoid corresponds approximately with sea level. This correction is called the free-air correction because it does not take into account the attraction of any earth material above sea level. 6gFA= 0.3086.h mgal h is the elevation from sea level of observation point. This correction is added to observed gravity. Bouguer correction: When a gravimeter reading is adjusted to the reference ellipsoid value, account must be taken of the gravitational attraction exerted by the rock lying between the gravimeter and the ellipsoid. The correction that completes the adjustment for topography is called the Bouguer correction; it has an effect opposite to that of the free-air correction. 6gB= 0.04191.p.h mgal 2.0