Doğu Marmara Kalkınma Ajansı'nın bölge tanıtımındaki etkisi: KOBİ yöneticileri üzerine bir inceleme
East Marmara Development Agency of the effect on the regional publicity:A study on SME managers
  1. Tez No: 393246
  2. Yazar: TANJU SOYTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEVİM KOÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tanıtım tüm kurum ve kuruluşların hedef kitleleriyle iletişim kurmalarında önemli bir etkinliktir. Tanıtım faaliyetlerinin doğru ve etkili bir şekilde gerçekleştirilmesi kurum ve kuruluşların başarısında anahtar rol üstlenmektedir. Bölgesel kalkınma ajanslarının temel amacı, bölgelerarası gelişmişlik dengesizliklerini gidermektir. Bunun yanında faaliyet gösterdikleri bölgenin tanıtımını da yapmak amaçları arasındadır. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) faaliyetlerini Türkiye'nin sanayisi açısından lokomotif sayılabilecek olan Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce ve Yalova olmak üzere beş ilde sürdürmektedir. Araştırma ile bir bölgesel kalkınma ajansı olarak MARKA'nın tanıtım amaçlarını ne düzeyde gerçekleştirebildiğini MARKA'dan hizmet alan 450 KOBİ yöneticisine anket uygulanarak tespit etmek amaçlanmaktadır.Araştırmanın temel bulgusu olarak, KOBİ yöneticilerinin MARKA'nın tanıtım faaliyetlerindeki rolüne ilişkin görüşlerinde kararsız kaldıkları tespit edilmiştir. KOBİ yöneticilerinin bu görüşlerinin tanımlayıcı özelliklerine ve işletmelerinin özelliklerine göre farklılaşmalar gösterdiği, sadece MARKA'dan destek alan ve almayan işletme yöneticilerinin MARKA'nın tanıtım faaliyetlerindeki rolüne ilişkin görüşlerinde benzerlik olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction is an important activity for all foundations and organizations to communicate with the target group. Accomplishing the introduction activities in a right and effective way is a key role fort he foundations and organizations. The main target of the regional development agencies is to resolve the development imbalance among the regions.Morever, introduce the region that they active is one of the targets.East Marmara Develeopment Agency (EMDA) (MARKA) sustain their activities in five cities, Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce and Yalova which may be counted as the locomotive from the view of Turkey Industry. With the resarch, it is aimed that at which level the MARKA as a regional development agency accomplish its introduction targets by implementing a survey with 450 KOBI managers getting service from MARKA.It is detected as a main finding of the research, KOBI managers are indecisive about the MARKA's introduction activities. It is also resulted that these views of the KOBI managers differentiate according to their descriptive qualities and the qualities of their management, there is a conformity between the views of the managers who get support from MARKA and the ones who do not get support from MARKA about the MARKA's introduction activities .