6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'na göre hizmet sözleşmesinde ücret
Wage for the service contracts according to the Turkish Code of Obligations no 6098
- Tez No: 393266
- Danışmanlar: DOÇ. SEZER ÇABRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
818 sayılı Borçlar Kanunumuz, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu ile yürürlükten kaldırılmıştır. Türk Borçlar Kanunu genel kanun olarak birçok alanda düzenlemeler yapmaktadır. Düzenlediği hususlardan biri olan hizmet sözleşmesi tüm çalışanlara ilişkin önemli düzenlemeler içermektedir. Türk Borçlar Kanunu'nun genel bir kanun olması ve yeni değişmiş olması, bu kanun kapsamında çalışan işçilerin ücretleri, hak edişleri ve ücrete dair sorunları konusunda başlı başına bir eser olmayışı; bizi Türk Borçlar Kanunu'nda ücret konusunda bir yüksek lisans tezi hazırlamaya sevk etti. Bu işçilerin yasal haklarını göstermekte bir nebze katkı sunabilmek tezimizin en önemli amacıdır. En başta tarım toplumu geçmişine sahip bir ülke olmamız ve özellikle kadınlarımızın hala ev düzeninde çalışma yanlısı olması sebebiyle Türk Borçlar Kanunu kapsamında çalışan işçi sayısı yadsınamayacak kadar çoktur. Türk Borçlar Kanunu hem genel bir kanun olması sebebiyle hem de bu kanun kapsamına giren işçi sayısının çokluğu nedeniyle önemli bir yere sahiptir. İşçinin hizmet sözleşmesinden en önemli beklentisi ücrettir. Ücret hem hukuki hem de sosyal boyutuyla sorunların ve davaların temelini oluşturmaktadır.Tezimizde ücretin tanımı, ücretin türleri, ücrete hak kazanma, ücretin belirlenmesi, ücretin ödenmesi, ücretin ödenmemesi, ücretin güvencesi ve ücret alacağında zamanaşımı gibi konulara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish Code of Obligations no. 6098 entered into force following the abolishment of Code of Obligations no. 818 and brought regulations to various subjects including“contract of service”which concerns all workers.What drove us to write this master thesis on wages in Turkish Code of Obligations (TCO) is the fact that TCO has been put into force recently, and has a broad coverage of regulations in various areas, and the absence of a reference book regarding workers' rights and wages. Our primary motivation in writing the thesis is to be a guide on workers' legal rights. TCO involves a great number of workers as a result of Turkey's agrarian society backgroud and the number of women who prefer work-at-home jobs, and as a result of this considerable number of workers involved and being a general code, TCO is of great importance. A worker's primary expectation of a contract of service is wage, and wage constitutes the subjects of many legal and social issues and lawsuits.In the thesis, we detail topics such as, definition of wage, types of wage, entitlement to wage, determining the wage, payment terms, unpaid wage, insurance of wage and prescription of claim.