Erkekliğin inşa edildiği bir alan olarak motosiklet kulüpleri: Toplumsal cinsiyet kodlarına ve kimlik inşasına ilişkin nitel bir çalışma
Motorcycle clubs as a field in which masculinity is constructed: A qualitative research relating to gender codes and identity construction
  1. Tez No: 393286
  2. Yazar: EYLÜL ALTUNDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL Ş. BAŞTÜRK AKCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Toplumsal cinsiyet çalışmaları, uzun bir süredir kadının ezilmişliğini vurgulamış, erkekliği bölünmez bir bütün olarak ele almıştır. Son yirmi yıllık süreçte bu durumun değiştiği görülmüş, toplumsal cinsiyet çalışmalarının erkeklik kavramını sorgulamaya başladığı dikkat çekmiştir. Bu kapsamda gerçekleştirilen erkeklik çalışmaları, toplumda farklı erkek kimliklerinin ve erkeklik biçimlerinin bulunduğunu ortaya koymuşlardır. Erkeklik toplumsal düzeyde inşa edilen bir olgu olarak karşımıza çıkar ve erkeklik biçimleri toplumdaki baskın olan ve toplumdan topluma değişen spesifik bir erkeklik imgesi üzerinden kurulmaktadır. Bu bağlamda aile, devlet, ordu gibi kurumlar, hegemonik erkeklik değerlerinin yüceltildiği homososyal ortamlardır, bir başka ifadeyle egemen olan erkeklik imgesini kurumlaştırmaktadırlar. Erkekliğin inşa edildiği bu yapılara motosiklet kulüpleri örnek gösterilebilmektedir. Zira kuraldışı (outlaw) olarak bilinen üyelerinin tamamen erkeklerden oluştuğu, militarist ve cinsiyetçi düşüncelerle şekillenmiş motosiklet kulüpleri bulunmaktadır. Sayısız olarak nitelendirebileceğimiz kulüp çeşitliliğine rağmen hem belirli bir erkeklik biçiminin kurumlaştığı alanlar olmaları hem de militarizm gibi cinsiyetçi yaklaşımları benimsemeleri bakımından outlaw kulüpler toplumsal cinsiyet açısından önemli bir yere sahiptirler. Bu çalışmada da farklı bir erkeklik kimliğinin inşa edildiği outlaw kulüplerde yüceltilen erkeklik imgelerini ortaya koymak amacıyla, Türkiye'de faaliyet gösteren outlaw kulüpler derinlemesine görüşme tekniğiyle elde edilen veriler üzerinden incelenmiştir. Bu bağlamda ilk bölümde toplumsal cinsiyet ve erkeklik çalışmaları literatür taraması yoluyla ortaya konmuş, ikinci bölümde motosiklet kültürü ve kuraldışı motosiklet kulüpleri ABD'deki örnekleri üzerinden incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise motosiklet kültürünün Türkiye'deki yansımalarını ortaya koyabilmek amacıyla 10 kulüp üyesiyle gerçekleştirilen derinlemesine görüşmelerden elde edilen veriler analiz edilmiştir. Üyelere erkeklik, eşcinsellik, namus gibi konular hakkında sorular yöneltilerek kulüp içindeki erkeklik imgesi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bunun yanı sıra motosiklet kültürü ile ilgili sorular sorularak ABD'deki kulüp yaşantısının Türkiye'deki yansıması, kulüp kültürünün Türkiye'ye uyarlanışı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gender studies lays emphasis on overwhelmed status of women for a long time and embraces masculinity holistically. In recent 20 years, it is seen that the situation has changed and it is remarked that gender studies has started to question the term, masculinity. In this context, men's studies reveals that different identities and forms of men appear in society. Masculinity appear as a phenomenon constructed by society and forms of masculinity are formed by a specifical masculinity image that is dominant over society and changeable in different societies. In this context, institutions such as family, state, military are homosocial settings that exalt hegemonical masculinity values, to put it another way, they institutionalise the dominating masculinity image. Motorcycle clubs may be the examples for these artifacts in which masculinity is constructed. Yet there are motorcycle clubs shaped by militarist and sex- oriented ideas and in which members consist of only males known as outlaws. Although there is a variety of motorcycle clubs qualified as countless, outlaw clubs occupy an important position as they either exist as fields that institutionalise particular masculinity or adopt sex- oriented approaches like militarism. In the research, outlaw clubs that operate in Turkey are examined through the indications acquired by depth interview with the purpose of revealing the exalted masculinity images in outlaw clubs in which an another masculinity identity is constructed. In this context, in section one, gender studies and men's studies are revealed by literature search method and in section two, motorcycle culture and outlaw motorcycle clubs are examined by comparison with the examples in USA. As for last section of the research, the indications acquired by depth interview made with 10 club members are analyzed with the purpose of revealing the reflections of motorcycle culture in Turkey. The aim is to reveal the masculinity image within the club by asking questions about the subjects like masculinity, homosexuality and honor to the members. Besides, the aim is to reveal the reflection of the club lifestyle in USA to Turkey and the adaptation of motorcycling culture to Turkey.