Okul yöneticilerinin yönetim paradigmalarına ilişkin öğretmen görüşleri
The opinions of teachers about administration paradigms of school principals
- Tez No: 393287
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT CELEP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul yöneticilerinin okul yönetimi ve liderlikte en çok hangi paradigmaya sahip olduklarını belirlemektir. Bu paradigmalar; pozitivist, modern ve postmodern paradigma olarak sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırmaya dönük; ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan öğretmenlerin okul yöneticilerinin paradigmasıyla ilgili görüşleri alınarak değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine which paradigm is used most by school principals in school administration and leadership. These paradigms were classified as“positivist”,“modern”and“postmodern”. According to the classification, the opinions of teachers who work at primary, secondary and high schools, about administration paradigms of school principals were taken into account and analysis was made.