Türkiye'de kadınların siyasi haklar mücadelesi ve Nakiye Elgün
Women's political rights struggle in Turkey and Nakiye Elgün
  1. Tez No: 393345
  2. Yazar: HACER YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF EKİN AKŞİT VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Türkiye'de kadınların siyasi hakları elde etmeleri resmi ideoloji tarafından hep tepeden inmeci bir yaklaşımla ele alınmıştır. Yakın döneme kadar yapılan çalışmalar bunu destekleyen niteliktedir. Bu anlamda Tanzimat'tan itibaren kadınların toplumsal hayata katılımı artmış, Meşrutiyet döneminde ise kadın dergileri ve dernekler yoluyla kadınlar toplumsal hayatta giderek artan bir katılım göstermişlerdir. Toplumsal hayata katılım mücadelesi siyasi haklar mücadelesinin temeli olacaktır. Kadınların eğitiminin bunda payı büyüktür. Osmanlı'nın son döneminde başlayan toplumsal hayatta kadınların yerinin değişimi ve kadınların hak mücadeleleri Cumhuriyet ile farklı bir yol ayrımına girmiştir. Bu süreçte devamlılık gösteren tek etken devletin kadınlar üzerindeki şekillendirmeci tutumu olmuştur. Bu tutumun canlı bir örneğe dönüşmüş halinin görülebilmesi için her iki dönemde de etkin olan bir kadın olan Nakiye Elgün'ün hayatı ele alınmıştır. Elgün'ün eğitimci kişiliği onun Cumhuriyet döneminde sahip olacağı yeri kuran başlıca unsur olmuştur. Bu çalışmada Nakiye Elgün hem dönemi yansıtan bir kişilik hem de devletin kadınlar üzerindeki etkisinin görülmesi açısından ele alınmış bir örnektir. Onun siyasetçi yönü ise kadınların siyasi haklar mücadelesinde gelinen noktanın daha net anlaşılabilmesi için önemlidir.
Özet (Çeviri)
The history of women gaining political rights in Turkey had been widely discussed with a particular reference to the ideological framework of the founding members of the Republic of Turkey. Such approaches to the long history of women's movement in Turkey are limited in the sense that they overlook the prominence of the nexus between women's political struggles in the late Ottoman period and early Republican Era. Throughout that period, it is possible to observe a common political stance highly interested in shaping the status of women in Turkish society. In this context, this thesis offers a comprehensive and critical review of the political life of Nakiye Elgün, an important woman figure in Turkish political history whose life crosses both periods. Nakiye Elgün's political life was analyzed by considering the significance of her career in education and its implications on her political life, her views about women's movement and by scrutinizing her press statements, interviews and speeches she gave in the Turkish Grand National Assembly.