Avrupa Birliği'ne üye Balkan ülkelerinde ve Türkiye'de kadınların siyasal katılımı
Political participation of women in European Union member Balkan countries and Turkiye
- Tez No: 866574
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HULUSİ EKBER KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kadınların toplumda ekonomik, sosyal ve siyasi alanlarda var olduklarını ispatlama çabaları Fransız Devrimi'ne kadar dayanmaktadır. Fransız Devrimi ile ilan edilen“bütün insanların eşitliği”fikri ile kadın hakları hareketinin ilk adımları atılmıştır. Cinsiyetlerin eşit olduğunu temel alarak başlayan mücadelenin günümüzde önemli ölçüde mesafe kat ettiği görülmektedir. Ancak, birçok toplumda hala cinsiyetler arası eşitsizliğin devam ettiği alanlar oldukça fazladır. Bu alanların en başında ise siyasal alan gelmektedir. Toplumların ortak sorunu haline gelen kadınların siyasal karar alma mekanizmalarında yeterince var olamamasına çözüm aranmıştır. Bu kapsamda Avrupa Birliği belirli çözüm önerileri üretmiş ve eşitlik sağlamak adına aday ülkeler için raporlar ve anlaşmalar hazırlamıştır. Bu bağlamda çalışmanın konusu olan ülkeler, Avrupa Birliği'ne adaylık ve üyelik sürecinin başlamasıyla toplumda özellikle de siyasal alanda eşitlik sağlama adına çeşitli düzenlemeler yapmışlardır.
Özet (Çeviri)
Efforts to prove the women their presence in economic, social, and political spheres in society can be traced back to the French Revolution. The idea of“equality for all individuals”proclaimed during the French Revolution laid the foundation for the women's rights movement. Over the years, significant progress has been made in the struggle for gender equality. However, there are still many societies where men and women are not treated equally in various areas of life. One important area where this inequality still exists is politics. The insufficient representation of women in political decision-making mechanisms, which has become a common problem in societies, has led to a search for solutions. In this regard, the European Union has formulated specific proposals and prepared reports and agreements for candidate countries in order to promote equality. These countries have implemented various regulations, particularly in the political domain, to promote equality within society as part of their commitment to the European Union's candidacy and membership process.