Hukuki çoğulluk bağlamında Alevi hukuku
Alevi law in the context of legal pluralism
  1. Tez No: 393352
  2. Yazar: ÇAĞATAY ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİM ÜYE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Antropolojik ve sosyolojik olarak hukuk yaklaşımlarına göre, hukuk devletin öncesinde var olan ve bugün de devletten ayrı şekilde varlığına devam eden bir alandır. Özellikle son birkaç yüzyıl içerisinde devlet hukuku Avrupa'da giderek merkezi hale gelmiştir ancak tüm dünya üzerindeki ülkeler açısından böyle bir merkezileşme söz konusu değildir. Merkezi bir hukuka sahip olmayan ülkelerde çoğul hukuk düzenleri de bulunmaktadır. Hukuki çoğulluk bu anlamda farklı hukuk düzenlerinin aynı sınırlar içerisinde birlikte var olmasıdır. Devlet-dışı hukuk düzenleri bu noktada önem kazanırlar ve devletle birlikte bugün dünyada varlıklarına devam etmektedirler. Alevi hukuku da bir devlet-dışı hukuk düzeni olarak Aleviler tarafından oluşturulmuştur. Alevi hukuku kuralları, yargılaması ve infaz sistemi olan bir hukuk düzenidir. Alevi hukuku yüzyıllardır var olan bir hukuk düzenidir ve varlığını Alevilerin kapalı bir toplum halinde yaşamalarından almaktadır. Alevi cemevlerinde uygulanan bu hukukta, bireyin topluluk tarafından izole edildiği cezalandırmaya düşkünlük adı verilmektedir. Uygulandığı yerlerde devlet hukuku ile birlikte hukuki çoğulluk oluşturan düşkünlük kararlarına bugün hala rastlanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
From an anthropological and sociological perspective, law has been a field which is not necessarily seen in relation to state. According to these approaches, law has existed prior to the state and also today there are those legal orders that continue to exist independently of the state today. Although the state law has gradually come to hold a central position particularly over the last couple of centuries, this kind of centralization has not been the case for all the countries around the world. There exist plural legal orders in those countries which do not have a central law. The legal plurality in this regard indicates the coexistence of various legal orders within the same boundaries. The non-state legal orders have become important at this point and they continue to exist side by side with the state throughout the world today. Similarly, the Alevi Law as a non-state legal order has been created by the Alevi communities. The Alevi Law is a legal order which has its own rules, adjudication mechanisms, and execution system. As a legal order existing for centuries, the Alevi Law has derived its existence from the fact that the Alevis are living as a closed community. In this law which is implemented in the Aleviedjemevi (cemevi), the punishment through which an individual is excluded from society has been referred as poverty (düşkünlük). One can come across to this non-state law which constitutes a plural outlook when it is implemented together with the state law and to these sentences even today.