Roman sanatının kökeni: Don Kişot örneği bağlamında ve kökensel olarak Defoe'nun Moll Flanders, Richardson'ın Pamela ve Fielding'in Joseph Andrews eserlerinin incelenmesi
The origin of the art of fiction: Analysing Moll Flanders by Defoe, Pamela by Richardson and Joseph Andrews by Fielding with the example of Don Quixote
  1. Tez No: 393367
  2. Yazar: MEHTAP DEMİRTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK EGE UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Roman, kökenlerini epik ve romanslardan alan, çeşitli edebi türleri deneyip bunlardan yepyeni bir tür ortaya çıkaran bir sanattır. Bu sebeple de roman sanatının atası olarak kabul edilen Cervantes'in Don Kişot'undan önce çeşitli Ortaçağ romanslarının kökensel özellikleri, bu romanslarda anlatılan ideal şövalye, diğer karakterler ve olay gelişimi öğelerini birincil kaynaklardan irdelemek büyük önem taşımaktadır. Romanın kökensel özellikleri incelenirken, Don Kişot'un (1605-15) yanı sıra Defoe'nun Moll Flanders (1722), Richardson'ın Pamela (1740) ve Fielding'in Joseph Andrews (1742) eserlerinin kökensel özelliklerinin karşılaştırılması önemlidir. Bu eserler romanın karakteristik özelliklerinden olan yansıttıkları döneme dair eleştirel bakış açılarına sahip olup geleneksel olay örgüsünden sıyrılıp her biri yeni özelliklere bürünmüştür. Bu eserlerdeki bir diğer ortak nokta ise çeşitli parodiler ortaya koymalarında yatmaktadır. Hayal dünyasında yaratılan kurgulardan soyutlanıp gerçeklik duygusunun benimsendiği bu öykülerde karakterler doğruyu ve erdemi sorgularken sıradan günlük hayatlarına devam etmektedirler. Bu dört eser, epik, romans, tragedya tarzında öyküler, yerel deyişler, şiirler, mektuplar ve sonelerden örnekler içerse de bunların hiçbirini benimsemez. Böylelikle bu farklı özelliklerle romanlar, kendilerine yarattıkları bu özgün ve insan merkezli dünyada okuyucularına deneyimlemeleri için yepyeni bir dünya sunar.
Özet (Çeviri)
The novel, whose origin dates back to epic and romance, is an art that reveals a new experiment with various literary genres. For this reason, before Cervantes's Don Quixote -the ancestor of 'the art of fiction', it is important to dwell on original characteristics of various medieval romances, the ideal knight described in these romances, other characters and plot in primary sources. While the novel's original characteristics are examined, besides Don Quixote (1605-15), Defoe's Moll Flanders (1722), Richardson's Pamela (1740), and Fielding's Joseph Andrews (1742) are important in comparing the original features. For example, these works have critical perspectives which reflect the dissimilar traditional plots and reflect in new facilities. A common point of these works lies in their various parodies. Isolated from the fantasy world of fiction, these stories appropriate realism and create characters questioning truth and virtue in their ordinary life. Although these four works include epic, romance, tragedy-style stories, local phrases, poems, examples of letters and sonnets, they do not appropriate any of them. With all these different characteristics, novels offer a whole new world for the readers to experience a unique and human-centered world.