Evli bireylerde bağışlama, tekrarlayıcı düşünme düzeyi ile ruh sağlığı ve evlilik uyumu arasındaki ilişkiler
The relations among forgiveness, repetitive thinking, marital adjustment, and mental health
- Tez No: 393366
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENNUR TUTAREL KIŞLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı öncelikle evli bireylerde bağışlama, bağışlanması beklenen olaya verilen önem, tekrarlayıcı düşünce düzeyi değişkenlerinin, ruh sağlığı ve evlilik uyumu değişkenlerini yordayıp yordamadığının incelenmesidir. Araştırmanın bir diğer amacı ise araştırma değişkenleri açısından cinsiyet farklılıklarının olup olmadığının belirlenmesidir. Bu amaçlar doğrultusunda araştırmada 157 (86 kadın, 71 erkek) evli katılımcı yer almıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Bağışlanması Beklenen Olaya Verilen Önem Formu (BBOVÖF), Bağışlayıcı Kişilik Ölçeği (BKÖ), Kısa Semptom Envanteri (KSE), Evlilikte Uyum Ölçeği (EUÖ) ve Tekrarlayıcı Düşünme Ölçeği (TDÖ) kullanılmıĢtır. AraĢtırmada ilk olarak psikolojik belirtileri yordayan değişkenlerin hangileri olduğu sorgulanmıştır. Bu amaçla hiyerarşik regresyon analizinden yararlanılmıştır. Analiz sonucunda cinsiyet, TDÖ, BKÖ ve BBOVÖF'den alınan puanların psikolojik belirtileri yordadığı ve belirtileri açıklama gücünün yüksek olduğu görülmüştür. Daha sonraki adımda evlilikte uyumu yordayan değişkenlerin hangileri olduğu sorgulanmış; bu amaçla hiyerarşik regresyon analizinden yararlanılmıştır. Analiz sonucunda cinsiyet, BKÖ ve TDÖ puanlarının evlilikte uyumu yordadığı, açıklama gücünün yüksek olduğu görülmüştür. Bu adımlara ek olarak araştırmada evlilik uyumu ve psikolojik belirtiler arasındaki iliĢkiler Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Tekniği ile incelenmiştir. Analiz sonucunda evlilik uyumu ve psikolojik belirtiler arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu; evlilikte uyum puanlarında düşme oldukça psikolojik belirti puanlarında artış olduğu belirlenmiştir. Son olarak araştırma değişkenleri açısından cinsiyet farklılıklarının olup olmadığı sorgulanmıştır. Araştırmada ele alınan bağışlayıcı kişilik (BKÖ), bağışlanması beklenen olaya verilen önem (BBOVÖ), tekrarlayıcı düşünme (TDÖ), evlilik uyumu (EUÖ) ve ruh sağlığı (KSE) değişkenleri arasındaki olası cinsiyet farklılıklarını araĢtırmak amacıyla tek yönlü MANOVA yapılmıĢtır. Analiz sonuçlarına göre bağışlayıcı kiĢilik puanları (BKÖ) dıĢında tüm ölçeklerden alınan puanlardaki cinsiyet farklılıklarının anlamlı olduğu belirlenmiştir. Sonuçlara göre kadınların evlilik uyumlarının erkeklere göre düşük olduğu; kadınların psikolojik belirtilerinin erkeklere göre yüksek olduğu; kadınların tekrarlayıcı düşünme düzeyi puanlarının erkeklere göre yüksek olduğu ve son olarak kadınların bağışlanması beklenen olaya verdikleri önemin erkeklere göre daha fazla olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate if the forgiveness, and the importance of cases expected to be forgiven, repetitive thinking predict the marital adjustment and mental health. Additionally, this study is conducted to examine the differences of gender in terms of research variables . The sample of this study consisted of 157 married individuals (86 women and 71 men). Marital Adjustment Test (MAT), Brief Symptom Inventory (BSI), Forgiving Personality Scale (FP), Repetitive Thinking Questionnaire (RTQ), Significance Form for the Cases Expected to be Forgiven (SF), and Information Form, established by researcher, were applied to the married people. This study begins with questioning which variables predict the psychological symptoms. For this purpose, it conducts hierarchical regression analysis. The result of this analysis points out that gender, RTQ, FP, and SF scores considerably predict psychological symptoms. As a further step, it questions which variables predict the marital adjustment. For this purpose, it conducts hierarchical regression analysis. The result of this analysis points out that gender, FS, and RTQ scores considerably predict marital adjustment. Furthermore, Pearson correlation coefficients were calculated to show the relationship among marital adjustment and psychological symptoms. Besides, it is indicated that there is a significant and negative correlation between marital adjustment and psychological symptoms. In conclusion, it questions if there are gender differences in terms of research variables. MANOVA is conducted to investigate the possible gender differences among FS, SF, RTQ, BSI, MAT variables. According to the result of this analysis, there is a significant correlation with gender differences in terms of all scores gathered from the scales, except the FS scores. Finally, women‟s marital adjustment scores are found out to be lower than those of men, while women‟s psychological symptoms are higher than those of men. Moreover, women‟s repetitive thinking scores are higher than those of men. Lastly, it is found out that women give more importance than men to the cases that are expected to be forgiven