Karşıt cinsel erkek üniversite öğrencilerinde riskli cinsel davranış
Risky sexual behavior among heterosexual male university students
- Tez No: 393403
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de yaşayan karşıt cinsel erkek üniversite öğrencilerinin riskli cinsel davranışlarının hangi değişkenler tarafından ve hangi oranlarda belirlendiğini ortaya koymaktır.Çalışmanın örneklemi Ankara Üniversitesi ve ODTÜ'de okuyan 382 öğrenciden oluşmuştur. Çalışmada demografik sorulara ek olarak Cinsel Heyecan Arama Ölçeği, Cinsel Risk Alma Ölçeği, Dinsel Tutum Ölçeği, AIDS Bilgi Ölçeği, AIDS'ten Korunmada Öz-Yeterlik Ölçeği, Bem Cinsiyet Rolü Envanteri kullanılmıştır.Çalışmanın bulgularına göre yaş, cinsel yolla AIDS dışında başka bir hastalığa maruz kalma ve AIDS testi olma değişkenleri cinsel risk alma davranışını olumlu yönde ve anlamlı olarak yordamıştır. Temel ölçeklerden cinsel heyecan arama ve erkeksilik cinsel riski olumlu ve anlamlı olarak yordayan diğer değişkenlerdir. Diğer bir deyişle, belirtilen değişkenler cinsel risk alma davranışını artırıcı etkiye sahiptir. İlk ilişkide kondom kullanma, AIDS'ten korunmada kondom kullanma öz-yeterliği ve kadınsılığın cinsel risk alma davranışını olumsuz yönde ve anlamlı olarak yordadığı belirlenmiştir. Diğer bir deyişle, belirtilen değişkenlerin cinsel risk alma davranışını azaltıcı etkileri vardır. AIDS bilgi düzeyi ve dinsel tutumun ise model üzerinde herhangi bir yordayıcı etkisi bulunmamıştır. Bulgular, daha önce gerçekleştirilen çalışmalar ve ilişkili kuramlar çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the variables influencing risky sexual behaviors of Turkish male heterosexual university students. Participants consisted of 382 students who study at Ankara University and Middle East Technical University. As measurement instruments demographic questionnaire, Sexual Sensation Seeking Scale, Sexual Risk Taking Scale, Religious Attitude Scale, AIDS Knowledge Scale, Self-Efficacy Scale for AIDS Prevention and Bem Sex-Role Inventory were used.Results showed that participants' age, having sexually transmitted disease other than AIDS, getting HIV test predicted sexual risk taking behavior positively. Also, Sexual Sensation Seeking and masculinity sub-scale scores of the Bem Sex-Role Inventory also predicted sexual risk taking behavior positively. That is, these variables increase sexual risk taking behavior. Using condom in first intercourse, condom use self-efficacy scores of Self-Efficacy Scale for AIDS Prevention, and the feminity sub-scale of the Bem Sex-Role Inventory predicted sexual risk taking behavior negatively. In other words, these variables decrease sexual risk taking behavior. AIDS knowledge level and religious attitudes did not predict sexual risk taking behavior significantly.Results discussed in accordance with the preexisting literature and theoretical approaches.