Marka ve patent hakkının haczi ve satışı
Attachment and sale of trademark and patent right
- Tez No: 393404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN TOPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Dünya üzerinde fikri mülkiyet haklarının gelişimi ve bu hakların kapsamına giren marka ve patent hakkının tam olarak korunması, sanayi devriminden sonra yapılan düzenlemelerle mümkün olamaya başlamıştır. Gelişen teknolojik imkanlarla bağlantılı olarak, uluslararası alanda önemli ekonomik etkiler doğuran rekabete dayalı piyasalarda, fikir ve buluş üzerindeki haklara verilen önem neticesinde marka ve patentler daha ön planda olmaya başlamıştır.Çalışmamızın konusu, marka ve patent üzerindeki hakkın haczedilmesi ve paraya çevrilmesidir. Marka hakkı kapsamına marka başvurusundan doğan hak; patent hakkı kapsamına da buluşçu hakkı, patente yönelik hak ve patentten doğan hak kavramları girmektedir. Kapsamı bu şekilde genişletilen marka ve patent haklarının bağımsız olarak hukuki işlemlere konu olmaları mümkündür. Ülkemizde marka ve patentlere ilişkin koruma Kanun Hükmünde Kararnameler ve yönetmeliklerle sağlanmaktadır. Buna ek olarak başta Sınai Mülkiyet Haklarına İlişkin Paris Sözleşmesi olmak üzere Avrupa Birliği Yönergeleri de hukukumuz açısından, bu alanda kaynak olarak kullanılmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde marka ve patent hakkı kavramları ile bu hakların üzerinde bulunduğu mal veya hizmet türleri ya da buluş türleri öncelikle incelenmiştir. Bilahare, marka ve patentin tarihsel gelişimi ve kanunlaştırma süreçleri işlenmiştir. Çalışmamızın ikinci ve üçüncü bölümünde ise marka ve patent hakkının haczedilebileceğini gösteren hükümler ve haczin hangi kanun madde ya da maddelerine göre yapılması gerektiği Alman, İsviçre ve Avrupa Birliği Hukuku da göz önüne alınmak suretiyle irdelenmiştir. Bu sırada doktrinde üzerinde fikir ayrılıkları bulunan bazı marka türleri ve buluşçu haklarıyla bazı patent türlerinin nasıl haczedileceği tartışılmıştır. Son kısımlarda ise İcra ve İflas Kanunu hükümlerince haczedilen genel anlamda marka ve patent haklarının nasıl paraya çevrileceği açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In relation with the developing technological opportunities, as a result of attaching importance to rights on idea and invention in competitive markets, that make significant affect in international area, trademarks and patents started to be at the forefront.The subject of our research is the attachment and sale of rights on trademark and patent. Right on trademark application falls within the scope of right on trademark; while invention right, right towards patent and right that arise from patent falls within the scope of right on patent. Broadening their scope, it's possible for trademark and patent rights to be the subject of legal transactions separately.In Turkey, the protection on trademark and patents is provided by statutory decrees and regulations. Additionally, notably Paris Convention, EU Directives are also used as sources for our legal system. In the first chapter of our research, notions of trademark and patent rights and goods and services or inventions, those fall within the scope of those rights are analysed. In second and third chapter of our research, the provisions those indicate that trademark and patent right can be attached and which articles or provisions of articles of code should be used for the attachment, semtinized by means of German, Swiss and European Union Law. Meanwhile, the attachment procedure of some confrontational trademark types for the doctrine and invention rights and some patent types are discussed. In final chapters, the attachment procedure of typically trademark and patent rights by operation of Execution and Bankruptcy Law is explained.