Üniversite çağındaki ergenlerin cinsel bilgi, tutum ve davranışları 2008-2010
Knowledge, behavıor and attıtudes of adolescents at the age of lıcence educatıon on sexualıty 2008-2010
  1. Tez No: 297452
  2. Yazar: OSMAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. NEZİH DAĞDEVİREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Ergenlik, hızlı değişimlerin yaşandığı ve cinselliğin ön planda olduğu bir dönemdir. Bu araştırmada, üniversite çağındaki öğrencilerin cinsel bilgi, tutum ve davranışlarının belirlenerek, gençlerin cinsel sağlık ve üreme sağlığı konularında bilgi düzeylerinin belirlenmesi ve bu bilgiler ışığında, gerekli eğitim programlarının geliştirilebilmesi amaçlanmıştır.Trakya Üniversitesi'ne 2008-2010 yılları arasında kayıt işlemlerini tamamlamış öğrencilere demografik özellikler, cinsellik ve aile planlaması ile ilgili bir anket formu uygulanmıştır. Veriler retrospektif olarak değerlendirilerek 11.053 öğrenciye ait veri çalışmada kullanılmıştır.Araştırma sonucunda; öğrencilerin %89,8'inin herhangi bir aile planlaması yöntemini bilmediği, %79,7'sinin cinsellik ve aile planlaması ile ilgili bilgi isteğinin olduğu, %65,5 `inin CYBH'den koruyucu yöntem bilmediği görülmüştür. Buna karşın, öğrencilerin %23,1'inin (erkeklerin %44,4'ü, kızların %2,0'ı) cinsel ilişki deneyiminin olduğu saptandı. İlk cinsel ilişki yaş ortalaması 16,8 olarak belirlenmiştir. Cinsel deneyimi olanların çoğunun birden fazla partnerle ve yaklaşık yarısının korunmasız ilişkisinin olduğu belirlenmiştir.Araştırmada ayrıca alkol, sigara, dövme ve ?piercing? kullananlarda cinsel deneyim oranının anlamlı olarak daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bu davranışların erken yaşta cinsel ilişki deneyimini ve ergenlerde riskli davranışları arttırdığı söylenebilir. Ayrıca tüm bu davranış biçimlerinin birbirini etkilediği yönünde bir kanıya varılabilir.Bu araştırma ergenlerin cinsel bilgi, tutum ve davranış özelliklerini ortaya koymuştur. Ergenlerin cinsellik ve aile planlaması ile ilgili bigi düzeylerinin düşük olduğu ve özellikle erkeklerin risk altında olduğu söylenebilir.Bu bulgulara göre, ergenlerin cinsel sağlık ve üreme sağlığı ile ilgili eğitim ihtiyacının olduğu anlaşılmaktadır. Bu araştırmanın ve planlanacak çok merkezli araştırmaların birikimleri kullanılarak ve gençlerin davranış özellikleri belirlenerek, uygun eğitim programları hazırlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Adolescence is a period where occurance of rapid changes takes place and the sexuality stands in the foreground. In this study our aim is to determine knowledge, attitude and behaviour of university students on sexuality, their kowledge about sexual and reproductive health and in the light of these information to develop the necessary training programs.A questionnaire related to sexuality and family planning with the demographic characteristics were applied to the students who have completed the registration process to Trakya University between the years 2008-2010. Data of 11,053 students were retrospectively evaluated.As a result 89.8% had no idea about family planning, 79.7% had the desire to gain information about sexuality and family planning, 65.5% had no kowledge about safe sexual experience. On the other hand, 23.1% (44.4% of boys and 2.0% of girls) had experienced sexual intercourse. The mean age of first sexual intercourse was determined as 16,8. Most of the students who had experienced sexual intercourse had more than one partner, and almost half of them had unsafe relationship.The rate of sexual experience were found to be higher in alcohol, cigarette, tattoos, and“piercing”users. These behaviors can be said to increase risk behaviors and experience of sexual intercourse at an early age in adolescents. In addition all of these behavior patterns affect each other.This study shows that the level of knowledge about sexuality and family planning is low in adolescents and particularly men is at high risk.According to these findings, it is understood that adolescents are in need of training on sexual and reproductive health. The data of this study together with the data of planned multi-center studies in future, will help to identify behavioral characteristics of young people and help in designing appropriate training programs.