Amerikan yönetim düşüncesinin doğuşu (1776-1920)
The genesis of American administrative thought
- Tez No: 393409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN UMUT ÇİNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 434
Özet
Bu çalışma bir Amerikan bilimi olan kamu yönetiminin kökeninin keşfedilmesini ve bu köken bilgisinin çağdaş kamu yönetimi ile olan olası bağlantılarının çözümlenmesini amaçlamaktadır. Araştırmanın temel inceleme nesnesi Amerikan kamu yönetimindeki 20. Yüzyıl öncesi gelişmeler ve bu dönemde ABD'nin geçirdiği dönüşümdür. Bu dönüşümün ve ardından Amerikan kamu yönetiminin kökenlerinin analiz edilebilmesi için temellendirilmiş kuramdan yararlanılmıştır. Bunun için araştırma konusu tümdengelimci bir şekilde alt başlıklar halinde kategorize edildikten sonra, birbirleriyle olan ilgilerine göre kodlanarak bu kez tümevarımcı bir şekilde çözümlenmiştir. Buna göre öncelikle yönetimin kuramsal ve anayasal yapısı, ülkenin ekonomi tarihi, Hamilton-Jefferson ikiliği ve son olarak da genel yönetim yapısı ayrı ayrı incelenmiştir. Kamu yönetiminin akademik alandaki kurucusu olan Woodrow Wilson'un kamu yönetimini ABD'de uygulamalı alanda devreye soktuğu Wilson döneminin üzerinde ayrıca durulmuştur. Araştırma bulgularına göre ABD saf kapitalist, ademi merkeziyetçi ve devletsiz bir federasyon olarak yola çıkmasına rağmen, kamu yönetimini siyasetten ayırmayı başarmış ve dünyanın en güçlü merkezi devleti olmuştur. ABD'nin tarihsel deneyimi ve sosyo ekonomik gelişimi, başka bir ülkeyle karşılaştırılamayacak kadar benzersiz ve özgündür. Bu özgünlük bir ABD markası olan kamu yönetimini de ABD'ye özgü kılmakta ve başka ülkelerden tarafından transfer edilerek kullanılmasını kuşkulu bir duruma sokmaktadır. ABD kamu yönetiminin geçmişi, çağdaş kamu yönetimi ana akımlarında doğrudan etkili olmaya devam etmektedir. Araştırmada yapılan analizler sonrasında, ABD'de kuruluş döneminden başlayan yönetimin merkeziyetçiliği, yönetim-siyaset ayrımı ve yönetimde devletin rolü hakkındaki tartışma ve gelişmeler, hem klasik kamu yönetiminde hem de Yeni Sağ'ın devreye soktuğu kamu tercihi kuramı ve yeni etiketli YKY ve YKİ gibi akımlarda etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to discover the origins of public administration, which indeed is an American science and to analyze the probable relations between this knowledge and modern public administration. The main research object of this study is the pre 20th century developments in the American public administration and the transformation of the state in this era. The grounded theory was implemented in order to analyze this transformation and the origins of American public administration. To use this theory, first the research subject was divided into sub categories in a deductive manner, then the categories and interrelations between them were coded and sought inductively. In the deductive sub-categorization phase, the principal and constitutional structure of American public administration, the economic history of the country, The Hamilton-Jefferson dichotomy and the general administrative structure of the state were examined separately. A special emphasis was also given on the Wilsonian era, where the public administration was practically introduced in the field, that is USA, by Woodrow Wilson. According to the findings of the study, although the USA took off as a pure capitalist, decentralized and stateless federation, it had separated politics and administration apart and became the most powerful centralized state of the world. The historical experience and socio-economic structure of the USA is so unique and original, that it can hardly be compared with another state. This originality makes the public administration, as an American brand name, indigenous to the USA and makes it doubtful to transfer its knowledge to and utilized by other countries. The past of American public administration still continues to be influential on mainstream public administration scholarship. After the analyses, it is deducted that, starting from the Founding Fathers' era, the arguments and developments about the centralization of administration, the role of the state in administration and the distinction between administration and politics, have considerable impact on both classical public administration theories and on administrative theories introduced by New Right, like Public Choice Theory and theories labeled as“new”, like NPA and NPM.