Umman Körfezi ile Basra Körfezi arasındaki geçiş rejimleri
The rejime of passage between thr Persian Culf and Culf of Uman
  1. Tez No: 393415
  2. Yazar: SOMAYEH FALLAHİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ HALATÇI ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu yüzyılda, uluslararası deniz hukukunda dikkate değer birçok değişiklik oldu. Devletler mevcut kanunlarla, denizler hakkında bu kuralları düzenlemek ve geliştirmek için çalıştı. Mevcut uygulamaların bir kısmı geleneksel geçmişe sahip olmasına rağmen, birçoğu da herhangi bir geçmişe sahip değildir. 1958 Cenevre Konvansiyonunda boğazlar konusu çok kısa ele alındı ancak, 1982 Konvansiyonu üçüncü bölümünde daha detaylı değerlendirildi. Bu çalışmada, İran İslam Cumhuriyeti'nin deniz bölgelerini ilgilendiren kanunlarının, 1982 Montego –Bay Konvansiyonu ve uluslararası hukuk ile uyumluluğu ve uyumsuzluğunu göstermek amaçlanmıştır. 1958 Cenevre ve 1982 Montego–Bay Konvansiyonlarının hükümleri ışığında, Hürmüz Boğazı'nın yasal rejimini incelemek ve İran'ın 1982 Konvansiyonuna katılmasının avantajları ve dezavantajları gösterilmeye çalışılmıştır. 1982 Konvansiyonu dikkate alındığında, Hürmüz Boğazı'ndan yasal geçişin transit geçişe tâbi olduğu görülmektedir. Sonuç olarak, İran'ın 1982 Konvansiyonunu onaylamasının, İran'a birçok avantaj sağlayacağı öngörülmektedir. Bu nedenle, 1982 Konvansiyonundaki birkaç hüküm İran politikalarıyla uyumlu olmayabilir ancak, konvansiyonun geri kalanı, kesinlikle İran'ın ulusal egemenlik ve deniz bölgeleriyle ilgili çıkarlarını koruyacaktır.
Özet (Çeviri)
In this century, the word has seen a lot of noticeable changes in the international law of the sea. The existing law of the states which tried to codify and develop these rules and regulations about the seas. Although a number of the laws are customary, most of them including those relating to straits have no customary background. Genneva convention 1958 considered the issue of straits very briefly, but the 1982 convention devoted its third part to the straits capable of being used for international navigation. This thesis has attempted to demonstrate the compatability or incompatability of the Islamic Republic of Iran's laws concerning its maritime zones with the international law and the 1982 Montego –Bay convention. It has also endevoured to examine the legal regim of the Hormuz strait, in the light of provisions of the 1958 Genneva and 1982 Montego–Bay Convetion, and show advantages and disadvantages of Iran's accestion to the 1982 convention. Cosidering the 1982 convetion, it seems that the legal regim of passage in the Hormuz Strait is subject to the legal regim of transit passage. In conclusion, the thesis suggest that Iran's ratification of the 1982 convention, will many advantages for Iran. This is because there are a few provisions in the 1982 convention that many not be in conformity with Iran's policies, but the rest of this convention will certainly secure Iran's interests with respect to its maritime zones and its national sovereignty.