Türkiye-AB ilişkilerinde 'İmtiyazlı ortaklık' meselesi
'The privileged partnership' question in Turkey-EU relationships
- Tez No: 393420
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI ERHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 375
Özet
Andrew Moravcsik tarafından geliĢtirilen Liberal Hükümetlerarasıcılık, Avrupa bütünleĢmesinde ulus-üstü yapıdan çok ulus-devletlerin karar-alma sürecinde etkin olduğunu ileri sürmektedir. Bu yaklaĢıma göre devletler hayati çıkarlarının zarar görmediği alanlarda iĢbirliğine gitmektedirler. Tam tersine hayati çıkarlarının zarar göreceği alanlarda ise iĢbirliğine gitmektedirler. Diğer yandan devletler Avrupa bütünleĢme sürecinde karar-alırken iç politik yapıları ve kamuoylarının tutumlara göre bir dıĢ politika belirlemekte ve ulus-üstü yapıyı Ģekillendirmeye çalıĢmaktadırlar.“İmtiyazlı Ortaklık”seçeneği de bu yaklaĢımın bir ürünüdür. Türkiye‟nin AB‟ye tam üye olmasına karĢı olan Almanya, Fransa, Hollanda ve Avusturya gibi devletlerdeki merkez ve aĢırı sağ gruplar tarafından ortaya atılan“İmtiyazlı Ortaklık”seçeneği tam üyelik yerine ortaya atılan bir seçenektir. Bu devletler de bu seçeneği ileri sürerlerken, kendi iç politik yapıları ve kamuoylarına göre hareket etmektedirler. Bu çalıĢma, Liberal Hükümetlerarasıcılık YaklaĢımı çerçevesinde“İmtiyazlı Ortaklık”seçeneğini ele alacaktır. Bu kapsamda çalıĢma“İmtiyazlı Ortaklık”seçeneğinin ne olduğu, neden ileri sürüldüğü, hukuki dayanağı, AB ve Türkiye içinde seçeneğin nasıl algılandığı gibi konularda detaylı bir araĢtırma yapacaktır. Diğer yandan çalıĢma, Türkiye‟nin mevcut ortaklık iliĢkisinde AB‟nin“İmtiyazlı Ortağı”olup olmadığına dair bir inceleme de yapacaktır.
Özet (Çeviri)
Liberal Intergovernmentalism which was improved by Andrew Moravcsik has assserted that national states are effective no fewer than supranational structure in European integration. According to this approacah, national states coopareted to areas where haven‟t been damaged their vital interests. On the contrary national states haven‟t cooparated to areas where have dameged their vital interests. On the other hand, while states decided in Europan integration, they acted upon their own internal structure and attitudes of their own public opinion.“The Privileged Partnership”is a product of this approach.“The Privileged Partnership”which was raised by some EU countries such as Germany, France, Holland and Austria which are opposite to full membership of Turkey to EU, is a selective instead of full membership. While this states raised to this selective, they also acted upon their own internal structure and public opinion. This study will handle“The Privileged Partnership”selective as a part of Liberal Intergovernmentalism. In this context, study will scrutinize issues that is about what“the privileged partnership”is, why it was asserted, what it is its legal basis, how this selective has been perceived by EU and Turkey. On the other hand this study will research whether Turkey is“the privileged partner”of EU in existing partnership relationship or not.