Klasik mantıkta dil, kavram, varolan ilişkisi
Relationship between language concept exiting in classical logic
  1. Tez No: 393431
  2. Yazar: ZEYNEP ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bir giriş, iki bölüm ve bir sonuçtan oluşan bu çalışmada, klasik mantık ve modern mantık çerçevesinde, dilin kavram ve varolanla ilişkisi ana hatlarıyla işlenmiştir. Girişte mantık ilminin dil ile olan yakın münasebeti felsefe tarihi göz önünde bulundurularak ve bu bağlamda kronolojik sıralamaya dikkat edilerek anlatılmaya çalışılmış, birinci bölümde varolanın kavramla ikinci bölüme ise dilin kavramla olan ilişkisi ele alınmıştır. Çalışmamız, farklı düşünce ve geleneklerin konuya bakış açılarını ve ürettikleri çözümleri kısmen gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
The Work consist of one entry, two part and one end. Classical and modern logic of frame outline commit relationship between language concept exiting. The entry that consist of relationship classical logic and language, in history of philosophy. First part consist of relationship between concept exiting, second part consist of relationship between language concept. The thesis occur different ideas and perspectives on the subject of tradition and the solutions they produce.