Uluslararası Hukukta koruma sorumluluğu: Libya örneği
Responsibility to protect in international law: The case of Libya
- Tez No: 393474
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İnsani müdahalenin uluslararası ilişkiler ve uluslararası hukukta meydana getirdiği devlet egemenliği ve insan hakları arasındaki gerilim, soğuk savaş sonrası dönemde zirveye ulaşmıştır. İnsani müdahalenin akıllardaki kötü izlenimini silmek ve uluslararası sistemde müdahale ve devlet egemenliği arasında denge kurabilmek amacıyla koruma sorumluluğu kavramı gündeme getirilmiştir. Koruma sorumluluğu kavramı ICISS ile ortaya çıkmıştır. Devamında gelen bir çok raporla da uluslararası hukuk sistemine entegre edilmeye çalışılmıştır. Müdahale ve egemenlik konusunda çeşitli değişiklikler içeren kavram, İlk uygulama şansını Libya'ya NATO tarafından uygulanan Birleşik Koruyucu Harekatta bulmuştur. Bu çalışmada bu harekat kapsamında koruma sorumluluğu kavramıyla insani müdahale anlayışında katedilen yolu görmek amaçlanmıştır. Kavramın egemenliği hak olmaktan çıkarıp sorumluluğa vurgu yapması müdahale anlayışına yeni bir soluk getirmiştir. Uluslararası hukukta gelişen norm olarak ifade edilen koruma sorumluluğu, bu şekilde gelişim gösterdikçe insan hakları ihlalleri, insanlığa karşı işlenen suçlar karşısında uygulanabilecek somut bir şeyler oluşturulacaktır. Bu durum da devlet suiistimallerinin önüne geçebilecektir.
Özet (Çeviri)
The tension between international relations and international humanitarian intervention caused the government sovereignty, the rule of law, human rights, reached its peak in the post-cold war era. Humanitarian intervention is to delete the bad impression in the mind and the concept of responsibility to protect the international system in order to establish a balance between intervention and state sovereignty were raised. The concept of responsibility to protect has emerged with the ICISS. Many came in the report has also continued attempts to integrate the international legal system. Concept which includes several changes in the intervention and sovereignty, the first application implemented by NATO in Libya has found chances in Operation United Protector. This study aimed to see the road covered in understanding the concept of humanitarian intervention within the scope of responsibility to protect the movement. The emphasis on the responsibility from being eligible concept of sovereignty has brought a new approach to intervention. The responsibility to protect is expressed in developing norms of international law, so that shows up in the development of human rights violations, which can be applied across a concrete crimes against humanity, tangible things will be created. In this case, the state could prevent abuse.