Ürün tasarımında ürün-kullanıcı ilişkilerinin insan-makina arakesiti kavramına referansla çözümlenmesi
An analysis of product-user relationships in product design with reference to the concept of man-machine interface
  1. Tez No: 39354
  2. Yazar: MEHMET ASATEKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEZİH ELDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Endüstri tasarımı insan çevresinin büyük bir yüzdesinin fiziksel niteliklerinin oluşmasında etken bir uğraş dalıdır. Kitle-üretim araçları ile yüksek sayıda üretilen tüm nesnelerin gerçek varlıklar haline dönüşmesi endüstri tasarımı -süreci sonunda meydana gelir. Nesnelerin varlıklarının temel nedeni ve dol ayı sı ile de tasarım sürecinin cevaplaması gereken temel soru ise insanın belli gereksinimleridir, tikel düzeyde ele alındığında insanın.fiziksel bazı gereksinimlerinden sözedilebilirse de tinsel karakterde bir çok gereksinimin mevcudiyeti de bir gerçektir ve tasarlanan nesnelerin hem -fiziksel, hem de tinsel gereksinimleri karşılamaları beklenir. Tasarım sürecinin böyle geniş bir gereksinimler yelpazesi ile etkileşimde bulunması onun çok -farklı disiplinlerden gelen bilgi /verileri optimize ederek sonuç- biçime ulaşmasını şart kılmaktadır. Bu tür verilerin bir grubu ergonomi k verileridir.esnel er i n -fiziksel işlevselliklerinin sağlanmasında önemli yer tutarlar. Tez, ergonomi k işlevsellik tartışmalarında belli bir konumu olan insan-makina ara kesiti kavramını ele alarak endüstri tasarımı bütününde bu kavramın tüm ürün-kul 1 anıcı ilişkilerinin kapsadığı olguyla etkileşimini irdelemek ve ürün-kullanıcı ilişkileri kavramının arakesit kavramından öte sergilediği nitelikleri tartışmak amacındadır. Bu koşutta konu üç ana. başlıkta ele alınmıştır; a) insan-makina arakesitinde ergonomi k tasarım, b) endüstri tasarımında ürün-kullanıcı ilişkileri, c) uygulamada izlenen bazı olguların konu açısından değerlendirilmeleri. Bu başlıklardan
Özet (Çeviri)
SUMMARY AN ANALYSIS OF PRODUCT-USER RELATIONSHIPS IN PRODUCT DESIGN WITH REFERENCE TO THE CONCEPT OF MAN-MACHINE INTERFACE Industrial design is a discipline of which outcome de-fines a major percentage o-f the physical characteristics o-f the human environment. All objects that arm produced in quantity through mass-production methods are expected to become real objects at the end o-f an industrial design process. This process -fundamentally aims to answer people's certain needs by the objects that it creates. At a primitive level these needs tend to be physical in essence. Yet, it is a -fact that human beings have many spiritual needs as well and expect the objects they use to satisfy these too. In effect, the industrial design process is required to take into account both the physical and the spiritual needs o-f the user, that is, have the objects both phsically and spiritually -functional. An outcome o-f dealing with such a wide spectrum o-f needs is the interdisciplinary character o-f industrial design. In order to reach the -final -form o-f the object it tries to merge and optimise quite different data coming from such differing disciplines as production engineering, materials science, ergonomics, sociology, psychology, economics, marketing, etc. Of these, the ergonomi c data prove to be crucially important in attaining the physical functionality of any object. Yet, this importance, at times, leads to biased evaluations of the object's functionality in favor of the design of the man-machine interface, the ergonomi c concept where the user and the abject act interactively to realise the functioning expected. In other words, object's totality of design is devalued to the functionality of its- interface. Starting point of this thesis is a reaction to such a devaluative approach. Consequently it is aimed here to expand the concept of interface to a set of relationships that is vital for the realization of both physical and spiritual functioning of the product. This objective is tried to be reached in three consequtive stepss a) An introduction to the concept of man-machine interface and a short expose of related topics, b) A discussion of the design criteria in industrial design that lead to the development of a model for the analysis of the concept of user-object relationships, and c) A discussion of four topics which ex amplify the fundamental argument of the thesis, namely, the importance and the ovnamic character of the concept of user-object relationships in vi iÖZET Endüstri tasarımı insan çevresinin büyük bir yüzdesinin fiziksel niteliklerinin oluşmasında etken bir uğraş dalıdır. Kitle-üretim araçları ile yüksek sayıda üretilen tüm nesnelerin gerçek varlıklar haline dönüşmesi endüstri tasarımı -süreci sonunda meydana gelir. Nesnelerin varlıklarının temel nedeni ve dol ayı sı ile de tasarım sürecinin cevaplaması gereken temel soru ise insanın belli gereksinimleridir, tikel düzeyde ele alındığında insanın.fiziksel bazı gereksinimlerinden sözedilebilirse de tinsel karakterde bir çok gereksinimin mevcudiyeti de bir gerçektir ve tasarlanan nesnelerin hem -fiziksel, hem de tinsel gereksinimleri karşılamaları beklenir. Tasarım sürecinin böyle geniş bir gereksinimler yelpazesi ile etkileşimde bulunması onun çok -farklı disiplinlerden gelen bilgi /verileri optimize ederek sonuç- biçime ulaşmasını şart kılmaktadır. Bu tür verilerin bir grubu ergonomi k verileridir.esnel er i n -fiziksel işlevselliklerinin sağlanmasında önemli yer tutarlar. Tez, ergonomi k işlevsellik tartışmalarında belli bir konumu olan insan-makina ara kesiti kavramını ele alarak endüstri tasarımı bütününde bu kavramın tüm ürün-kul 1 anıcı ilişkilerinin kapsadığı olguyla etkileşimini irdelemek ve ürün-kullanıcı ilişkileri kavramının arakesit kavramından öte sergilediği nitelikleri tartışmak amacındadır. Bu koşutta konu üç ana. başlıkta ele alınmıştır; a) insan-makina arakesitinde ergonomi k tasarım, b) endüstri tasarımında ürün-kullanıcı ilişkileri, c) uygulamada izlenen bazı olguların konu açısından değerlendirilmeleri. Bu başlıklardan