Türkiye ve uluslararası müzik endüstrisinin durumu : Panel veri analizi
Turkish and international music industry : Panel data analysis
  1. Tez No: 393622
  2. Yazar: YAĞIZ KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA YURET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Müzik, Econometrics, Economics, Music
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde bilgi ve haberleşme teknolojilerinde gerçekleşen ilerlemeler bir çok değişimi de beraberinde getirmiştir. Kayıtlı müzik endüstrisi de bu gelişmelerden en çok etkilenen alanlardan biri haline gelmiştir. İnternetin yaygınlaşması ve internet yoluyla kayıtlı müzik ürünlerine yasal olmayan yollarla erişimin kolaylaşması tüketicilerin tüketim tercihlerinin değişmesine sebep olmuştur. Tüketici tercihlerindeki bu değişimler müzik üreticilerinin ve plak firmalarının üretim, pazarlama, firma yapıları gibi bir çok konuda köklü değişiklikler yapmalarına neden olmaktadır. Bu durum aynı zamanda ulusal hükümetlerin ve kayıtlı müzik endüstrisi ile ilgili kurum ve kuruluşların, özellikle yasal olmayan dağıtım kanallarıyla mücadelede gerekli reformların gerçekleştirilmesi ve uygulanması zorunluluğunu beraberinde getirmektedir. Bu çalışma temel olarak iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; Türkiye kayıtlı müzik endüstrisi, Türkiye'de yayınlanmış albümlerden bir örneklem oluşturularak mevsimsellik, sanatçılar arasındaki rekabet, plak şirketleri arasındaki rekabet gibi konular çerçevesinde incelenmektedir. Aynı zamanda Herfindahl endeksi yardımıyla hem uluslararası hem de Türkiye kayıtlı müzik endüstrisindeki plak şirketlerinin pazar içerisindeki yoğunlaşmaları incelenmektedir. İkinci bölümde ise panel veri analiziyle uluslararası kayıtlı müzik endüstrisinin 2004-2011 yılları arasındaki durumu incelenmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye müzik endüstrisinin yapısının ve IFPI üyesi 49 ülkenin fiziksel müzik satışları, dijital müzik satışları, GSYH, internet kullanım oranı ve IPR değerleri gibi verileri kullanılarak; Türkiye ve uluslararası kayıtlı müzik endüstrisinin mevcut durumunun ve 2004-2011 yılları arasında endüstrilerde gerçekleşen değişimlerin incelenmesidir. Tez kapsamında yapılan hesaplamalar ve analizler neticesinde ortaya çıkan iki önemli sonuç bulunmaktadır.Bunlardan ilki; kayıtlı müzik endüstrisinin ekonomik değerinin son yıllarda tüm dünyada giderek azaldığıdır. Bir diğer önemli sonuç ise Herfindahl endeksi hesaplamalarına göre Türkiye'deki plak şirketlerinin sektördeki yoğunlaşmalarının uluslararası plak şirketlerine göre oldukça az olduğudur.
Özet (Çeviri)
Developments in information and communication technologies also bring many changes in other areas. Recorded music industry is one of the most affected areas from these developments. Recorded music products became illegally accessible with the diffusion of Internet usage and consumer preferences have been changed according to this increased accessibility. This change flow in consumer preferences caused music makers and record companies to revises their essential production and marketing strategies as well as their firm structures. With the above mentioned current situation, it has became highly crucial to make necessary reforms and follow their practice in order to fight against illegal chains of distribution for national governments, related recorded music industry institutions and organizations. This thesis contains two main sections. First, seasonality, competition between artists, competition between recordings companies are examined through selected sample of Turkish recorded music industry and released albums. Moreover, density of both international and Turkish record companies is analyzed by using Herfindahl index. Second, situation of international recorded music industry between 2004 and 2011 is analyzed by using panel data analysis. This research aims to elaborate the structure of Turkish music industry and ongoing changes in music industries between 2004 and 2011. Further, clarifications of the current situation of Turkish and international recorded music industry is introduced by using data of physical music sales, digital music sales, GDP, Internet usage and IPR proportions of 49 IFPI member states. As finding show, there are two important results. First, recorded industry is loosing its economic significance. Second, according to Herfindahl index analysis Turkish record companies are less condensed in the sector comparing to international record companies.