20. yüzyılda mekanik sistemli sanat eserleri üzerine teknik çözümlemeler
Technical analysis on artworks with mechanical systems in the 20th century
  1. Tez No: 393623
  2. Yazar: MUSTAFA BODUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KUBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, 20. yüzyılda mekanik sistemlerin, sanat yapıtlarında kullanılması değerlendirilmiş, dönemin örnek yapıtları teknik bakış açısıyla çözümlenmiştir. Hareketin ve mekanik sistemlerin yapısal ve teknik açıdan irdelenmesi, hareketli sanat yapıtlarının çözümlenmesinde yardımcı unsurlar olarak kullanılmış, makine ve mekanik sistemler ve gelişen teknolojinin kullanımı gösterilmiştir. Alexander Calder, Jean Tinguely gibi öncü sanatçılar ve takipçilerinin eserleri teknik bakış açısıyla incelenerek çözümlenmiş, teknik çizimler yoluyla basite indirgenerek, çalışma şekilleri ve kullanılan malzemeler teknik bir bakışla incelenmiştir. 20. yüzyılda sanat yapıtlarında değişik malzemelerle, teknolojik unsurların kullanıldığı ortaya konulmuş, böylelikle sanat ile positif bilimler ve mühendislik kavramlarının iç içe girdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of mechanical systems in artworks in the 20th. century was evaluated, and artworks of this century were analysed from a technical view. The basics of the motion and physics were used to analyse the artworks The link between art and mechanical systems were also evaluated from a philosophical view. In this study, the artworks of the pioneer artists like Alexander Calder, Jean Tinguely and followers were analysed.with technical sketches It was concluded that the use diverse materials and technologies to form artworks confirmed that positive sciences and engineering have been interacted intensely with art.