Use of precast and prestressed hollow core slabs in construction industry
  1. Tez No: 3938
  2. Yazar: Y. ZAHİT GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH S. TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Konut ve ticari yapılarda kullanılmakta olan öngerilmeli boşlukhı döşeme elemenlannm dizayn prosedürleri geniş bir şekilde ele alınmış, fizik sel ve teknik özellikleri incelenmiş, pratikte çalışan mühendisler açısından her bakımdan tüm bilgileri içeren bir kaynak oluşturma yoluna gidilmiştir. Prekast ve öngerilmeli yapılara giriş yapıldıktan sonra boşlukhı öngeril meli döşeme elemanlarının fiziksel ve teknik özellikleri, ısı ses ve yangına karşı mukavemetleri, üretim metotları ve avantajları izah edilmiştir. Daha sonra, bu elemanların yük taşıma kapasiteleri anlatıldıktan sonra birleşim detayları izah edilerek, bunların hesap metotları anlatılmıştır. Bu elemanların yatay ve düşey yük etkisi altındaki hesap esasları geniş bir şekilde ele alınmış ve dizayn prensipleri ACI 318-83 ve TS 3233 stan dartlarına göre izah edilerek örnek hesaplar verilmiştir. Daha sonra, uygulamada ortaya çıkan özel dizayn problemlerinin çözümleri örnekleriyle açıklanmıştır. Sonuç olarak, bu tür öngerilmeli yapı elemanlarının konut yapımında kuUanılmasının getireceği temel avantajlar özetienmiştir.
Özet (Çeviri)
Physical and technical characteristics as well as the design proce dures of the prestressed precast hollow core slab and wall elements are studied. It is intended to present for the convenience of practicing en gineers, a general guideline and comprehensive information about the hol low core slabs and walls used in both residential and commercial buildings. After a brief introduction to the precast and prestressed structures, physical and technical characteristics such as thermal insulation, acoustical parameters, fire resistance, manufacturing methods and advantages of prestressed hollow core slab elements are described. Subsequently, after the load carrying characteristics of these elements are emphasized, the connection detailes are illustrated with their design cal culation techniques. In addition, analysis and design of hollow core slab ele ments under the horizontal and vertical loads are discussed. The design pro cedures are presented together with numerical examples in accordance with the ACI 318-83 and TS 3233 codes. Furthermore, special design con siderations are also explained with numerical illustrations. Finally, the basic advantages of the use of these prestressed prefabri cated elements in housing construction are summarized.