ERP uygulamalarının çalışma yaşamının kalitesine etkilerinin değerlendirilmesi (Nitel bir araştırma)
Effects of ERP usage on quality of work life (A qualitative study)
  1. Tez No: 393753
  2. Yazar: UĞUR TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
İşletmeler arasında kullanımı giderek önem arz eden ERP uygulamalarının Çalışma Yaşamı Kalitesi (QWL) üzerinde ne tür olumsuz etkiler oluşturabileceğini bilmek önem arz etmektedir. Bu alandaki en güncel tartışma konularından biri“ERP tarzındaki bilgi işleme teknolojilerinin iş yapma şekillerini kolaylaştırmasına karşın, buna zıt olarak çalışanların yeteneklerini yok ederek çalışanların yaratıcılık özelliklerinin ortadan kalkmasına ve standart iş yapma şekilleri ve süreçleri nedeniyle çalışanların işlerine karşı yabancılaşmasına sebep olduğuna”yönelik tartışmalardır. ERP uygulaması sadece bir enformasyon teknolojisi projesi olarak görülmemelidir, ERP uygulamaları bir bulut gibi örgütün tamamını kapsamakta, çalışanları içerisine alarak onları sisteme entegre etmektedir. ERP uygulamaları işletmenin kalbine kadar girer, politikalarını, uygulamalarını, güç odaklarını tersyüz eder, kimleri rahatsız ettiği konusunda bir ayrım yapmaz. Pek çoğu anlık ve bir daha kullanılmayacak da olsa belli düzeylerde yer alan bir takım yetenek setlerinin ortadan kalkmasına neden olabilmektedir. Bu çalışmanın temel amacı; araştırmanın problemini destekleyecek şekilde ERP uygulamalarının kullanımı ile çalışanların çalışma yaşamı kaliteleri üzerine“ne tür”olumsuz etkiler oluşturduğunu bulundukları organizasyon kademesi düzeyine göre incelemektir. Bu amaçla, konunun derinlemesine bir araştırma gerektirmesi sebebiyle yapılan bu tez çalışmasında fenomenolojik bir bakış açısıyla nitel bir çalışma yürütülmüştür. Belirlenen 3 farklı çalışma grubunda yer alan kişilerle derinlemesine yapılan görüşmeler neticesinde kişilerin özgün bilgi, tecrübe ve deneyimlerinden faydalanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, ERP'nin oluşturulan 3 farklı çalışma grubuna göre etki düzeylerinin farklı olduğu tespit edilmiştir. Bu görüşme çalışanlarla yapılan fenomonolojik araştırmalar sırasında ortaya çıkarılan en önemli sonuçtur. ERP uygulamalarının kullanım şekli organizasyon kademesinde bulunulan pozisyona göre belirlenmektedir. ERP'nin ÇYK'ne olan etkisini belirleyen en önemli ölçüt bu olmaktadır. Yukarıda belirlenen temel unsurla birlikte özellikle belli demografik unsurların ve kullanıcıdan/kullanılan yazılımdan/organizasyondan kaynaklı bazı temel faktörlerin de bu etkide belirleyici unsur oluşturabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Enterprise Resource Planning applications become increasingly important among companies while the firms are doing this, it is curtail to know negative impacts of Enterprise Resource Planning (ERP) applications on the Quality of Work Life (QWL). One of the current debate in this scope is that although the firms uses all the information technologies for increase efficiency, this is study that this technology create problems time of period on employees like losing ability and losing skills of creativity and by the standard processes also cause the workers alienation to their jobs. ERP implementation should not be seen as just an information technology project. These ERP applications covers entire firms as a cloud and ERP applications and workers are integrated in to the system. Also, these applications become the heart of the organizations and may impact or turning policies of the organization or balance of power. Even though, this applications will not be used in the future it will enable employees to demonstrate their skills. The thrust of this study is to probe the negative impacts of the ERP application on employee morale and business performance and/or production according to their position level in the organization. For this purpose, a qualitative study was carried out from the point of view of a phenomenological study of this thesis because it requires depth study of the subject. Chosen 3 different working groups has interviewed during this study and benefited from their knowledge. As a conclusion of this study each groups come out with different characteristic results. This is the most important conclusion drawn from interview with employees during phenomenological research. Using of Enterprise Resource Planning application is defined by the employers position in the organization and this is the main indicator that effect of ERP applications. All the material explained above that indicated such as demographic factors, users, used information technology and structure of organization played an important role in this relationship.