Transfer fiyatlandırmasında emsal bedelin belirlenmesinde yaşanan sorunların Türk vergi mevzuatı açısından değerlendirilmesi
Anali̇si̇ng the problems of determi̇ni̇ng arm's length price for transfer pri̇ci̇ng i̇n frame of Turki̇sh tax legi̇slati̇on
  1. Tez No: 393773
  2. Yazar: ABDULLAH SEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN CANBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Küreselleşme ile birlikte uluslararası dış ticaret ve uluslararası mali piyasalar büyük bir gelişme göstermiştir. Çok uluslu işletmelerin faaliyetleri dünya ticaretinin üçte ikisine ulaşmıştır. İlişkili kişiler arasında gerçekleşen mal ve hizmet transferlerinde uygulanan fiyatlar devletlerin vergilendirilmesi gereken kazançlarını doğrudan etkilediğinden bu durum ülkelerin vergilendirme yetkilerinin çakışmasına neden olmuştur. Bunun üzerine devletler ilişkili kişiler arasında yapılacak işlemlerde uygulanacak transfer fiyatı konusunda düzenlemeler yapmaya başlamıştır. Türk Vergi Sistemi' nde transfer fiyatlandırması konusundaki düzenlemelere Kurumlar Vergisi Kanunu ve Gelir Vergisi Kanunu'nda yer verilmiştir. Bu çalışmada, öncelikle transfer fiyatlandırması konusunda OECD, ABD ve AB uygulamalarına yer verilmiş, ardından ülkemizde uygulanmakta olan transfer fiyatlandırması düzenlemeleri irdelenmiştir. Son kısımda ise transfer fiyatlandırması konusundaki en önemli unsur olan emsal bedelin belirlenmesi hususu üzerinde durulmuş ve yaşanan sorunlara değinilerek çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Global trade and the international markets have improved since the globalisation occured. Two-thirds of the global trade is consisting of the movements of multi-national companies. Since the mutual transfer of goods and services between connected sunjects use prices that the goverments have to tax, which affects the state incomer, caused a clash between different goverments taxation areas. Thus, goverments began to make arrangements on the transfer price that is going to be used between the connected subjects. Arrangements about ''Taxation of Institutions Act'' and '' Act of Income Taxation'' are written in the Turkish Taxation System. In this essay, the applications of USA, EU and OECD about the arrangement of transfer prices has been argued firstly, and then the situation in Turkey. Finally, the most important point about this issue, the aggreement on sample price has been argued and to conclude, some problems mentioned and some suggestions given.