Sisplatine bağlı böbrek hasarının erken tespiti ve teofilin kullanımının koruyucu etkinliği
Early detection of acute kidney injury and nephroproprotective effects of theophylline
- Tez No: 393906
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT TOKGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sisplatin birçok solid tümör tedavisinde kullanılan güçlü bir antineoplastik ajandır. En iyi bilinen doz sınırlayıcı yan etkisi nefrotoksisitedir. Sisplatin ilişkili akut böbrek hasarının patogenezinde oksidatif stres, inflamasyon ve hücre siklus değişiklikleri sorumlu tutulmaktadır. Teofilin metilksantin türevi bronkodilatör ve antienflamatuar etkinliği olan bir ilaçtır. Adenozinin kompetetif antagonistidir. Bu çalışmada sisplatine bağlı akut böbrek hasarının idrar nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalin (NGAL) ve serum sistatin C gibi erken biyobelirteçlerle tespit edilmesi ve teofilinin olası koruyucu etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya ilk defa sisplatin uygulanması planlanan 60 hasta dahil edildi. Hastalar grup 1 (n=30) (standart tedavi kolu) ve grup II (n=30) (teofilin kolu) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Her iki grupta da sisplatin uygulamasından sonra glomerül filtrasyon hızı (GFR) zaman içerisinde anlamlı düşüş göstermektedir (p=0.006). Kreatininde ise GFR'deki düşüşe rağmen gruplar arasında ve zaman içerisinde anlamlı fark gözlenmemektedir. Sisplatin uygulamasının +2.
Özet (Çeviri)
Cisplatin is a potent antineoplastic agent used in treatment of many solid tumors. The well-known dose limiting side effect of cisplatin is nephrotoxicity. Oxidative stres, inflammation and cell cycle changes are accused to be responsible for the pathogenesis of cisplatin associated nephrotoxicity. Theophylline is a bronchodilator derivates methylxanthine and is a drug which has antiinflammatuar activity. It's a competitive antagonist of adenosine. In this study, early detection of acute kidney injury with biomarkers such as neutrophil gelatinase associated lipocalin (NGAL) and cystatin C and investigation the potential nephroproprotective effects of theophylline are aimed. In this study, 60 patients who are planned administration of cisplatin for the first time were included to the study. Patients are divided into two groups as group 1 (n=30) (standard treatment arm) and group II (n=30) (theophylline arm). In both groups after administration of cisplatin, glomerular filtration rate (GFR) has shown a significant decrease within time (p=0.006). In creatinine, in spite of the decline in GFR, no significant difference was observed between groups and within time.