Larinks kanserli hastalarda human papillomavirus pozitifliği ve kemoradyoterapi duyarlılığı üzerine etkisinin araştırılması
To evaluate presence of human papillomavirus and its effect on chemoradiotherapy sensitivity in larynx carcinomas
  1. Tez No: 393934
  2. Yazar: TURAN ARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ÇAĞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Human Papillomavirüsün larinks kanseri etyolojisindeki rolü, prognoz, kemoradyoterapi duyarlılığı üzerine etkisini ve organ koruyucu yaklaşımların seçiminde endikatör olarak kullanımının araştırılması. Materyal-Metod: Çalışmaya 2006-2011 yılları arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde larinks yassı hücreli kanseri nedeniyle radyoterapi, kemoradyoterapi veya indüksiyon kemoterapisi uygulanmış 52 hasta alınmıştır. Parafin bloklarda PCR yöntemi ile HPV araştırılmıştır. Değerlendirme sonuçları olguların klinikopatolojik sonuçlarıyla karşılaştırılarak incelenmiştir. Bulgular: Araştırmaya dahil edilen hasta sayısı 52 olup hastaların 51 (% 98.07)'i erkek, 1 (%1.9)' i kadındı. Hastaların yaş ortalaması 63.5 (42-85) olarak bulundu. Hastaların 51 (% 98.07)'inde sigara, 11 (% 21,1)'inde sigara ile birlikte alkol kullanma öyküsü mevcuttu. Hastaların 28'inde supraglottik tümör, 24'ünde glottik tümör mevcuttu. Hastaların 28 tanesine tedavi olarak Radyoterapi, 14'üne Kemoradyoterapi 10'una ise İndüksiyon kemoterapisi uygulandı. 52 hastanın hiçbirinde HPV pozitifliği saptanmadı. Sonuç: Bu çalışmada hiçbir hastada HPV pozitifliği saptanmadığı için tedavi cevabına veya prognoza etkisi değerlendirilememiştir. Bunun nedeni coğrafi farklılıklar, popülasyondaki cinsel davranış ve hijyen alışkanlığı farklılıkları ve uygulanan PCR yönteminin duyarlılığı olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate presence of Human Papillomavirus (HPV) in larynx cancers. If it is present point out its effect on chemoradıotherapy sensitivity and its use as an indicator for organ sparing approach. Material and Method: 52 patients who have larynx squamous cell cancer and treated by radiotherapy, chemotherapy or induction chemotherapy between 2006-2011 in Erciyes University Faculty of Medicine were included in study. Presence of HPV was investigated by polymerase chain reaction (PCR) in paraffin blocks of the patients. These results were compared to clinicopathologic results of the patients. Results: 51 men (98,07 %) and a woman (1,9 %) were included in the study. Mean age was 63,5 (42-85). 51 of patients (98,07 %) were smokers and 11 of these ( 21,1 %) were also alcoholic. 28 patients had supraglottic, 24 patients had glottic cancer. 28 of patients were treated by radiotherapy, 14 of by chemotherapy and 10 of by induction chemotherapy. HPV was not detected in all of specimens. Conclusion: HPV positivity on prognosis and treatment in larynx cancers could not be evaluated because HPV was not detected at all. The reason for this can be differences in geography, sexual behaviors and hygienic habits of people; sensitivity of used PCR method.