Çocuklarda obezite tedavisinde metformin ve tiamin uygulanmasinin insülin direnci üzerine etkilerinin araştirilmasi
The effect of metformin and tiamin therapy in insulin resistance with obesis adolescents
  1. Tez No: 393935
  2. Yazar: MEHMET AKİF GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Metformin, metformin-tiamin, tiamin ve plasebo uygulanmasının obez çocuklarda insülin direnci üzerine ekilerinin araştırılmasıdır. Materyal ve metod: Çalışmaya obezite tanısı alıp insülin direnci saptanan, yaşları 9-17 arasında olan 129 adolesan alındı. Hastalar metformin (n=33), tiamin (n=35), metformin+tiamin (n=31) ve plasebo (n=30) alan dört gruba ayrıldı. Tüm hastalara diyet ve egzersizle birlikte 6 aylık metformin, tiamin, metformin+tiamin, plasebo verilerek tedavi başlangıcında ve tedavi bitiminde, sistemik ve endokrinolojik muayene ve vücut ölçümleri yapıldı. Daha sonra olgulara tedavi başlangıcında ve 6 aylık tedavi sonrasında OGTT yapıldı. İnsülin direnci değişik parametrelerle değerlendirildi. Plasebo ve diğer tedavilerin etkileri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmanın başlangıcında gruplar arasında yaş, cinsiyet, pubertal evre, vücut ağırlığı, boy, VKİ, bel çevresi ve insülin direnci arasında fark yoktu. Hastaların yaşları 9-17 (ortalama 12,72±1,90 yıl), vücut ağırlığı 80,27±19,39 kg (46,6-137 kg), VKİ'leri ortalama 31,78±4,6 kg/m2 (22,7-45 kg/m2) idi.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the efficacy of 6 months of metformin, metformin-tiamin, tiamin and placebo therapy in the treatment of insulin resistance at obesity. Methods: We conducted a study comparing metformin, tiamin with placebo in 129 adolescants admitted to Department of Pediatrics, Erciyes University Hospital in Kayseri, Turkey, with a diagnosis of obesity with insulin resistance. The patints were randomly assigned to receive 850 mg metformin twice a day (n=33), or 300 mg tiamin (n=35), or 850 mg metformin twice a day with 300 mg tiamin (n=31), or placebo (n=30) everyday, for six months. Physical, endocrinologic examination and obesity body measurements were done, peripheral blood samples were drawn and OGTT were applied to all of the patients pretreatment, and after 4-6 months metformin, metformin-tiamin, tiamin or pacebo treatment with dietary and exercise. Results: There wasn't any difference between groups about age, sex, pubertal status, body weight, length, BMI, waist circumference and insulin resistance. The patients age; 9-17 years (mean 12,72±1,90 years), weight; 80,27±19,39 kg (46,6-137 kg), BMI; 31,78±4,6 kg/m2 (22,7-45 kg/m2).