Geniş kulak zarı perforasyonlarında temporal fasya ve kıkırdak greft ile yapılan timpanoplasti sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of temporal fascial and cartilage graft tympanoplasty results in large tympanic membrane perforations
  1. Tez No: 393933
  2. Yazar: SAMET AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: İnaktif kronik otitis media nedeniyle kıkırdak ve temporal kas fasyası ile yapılan timpanoplasti sonuçlarının karşılaştırılması. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya kronik otitis media nedeniyle timpanoplasti yapılan 67 hasta alındı. Tüm hastaların preop muayenelerinde kulak zarlarının geniş perfore olması kriteri arandı. Revizyon timpanoplasti ve mastoidektomi yapılanlar çalışmaya alınmadı. Hastalar rastgele iki gruba ayrıldı. Bir gruba kıkırdak grefti ve diğer gruba temporal kas fasya grefti uygulandı. Hastaların preop ve postop muayene, işitme ve ameliyat bulguları kaydedildi. Tüm hastalara aynı cerrahi ekip tarafından postaurikular yaklaşımla timpanoplasti yapıldı. İşitme değerlendirmesi için 500, 1000 ve 2000 Hz saf ses hava eşiklerinin (SSO) ve kemik hava aralıklarının ortalaması (KHA) ele alındı. Her iki grup, greft tutma oranları ve işitme sonuçları açısından karşılaştırıldı. İstatistiksel olarak verilerin değerlendirilmesinde SPSS 18.0 programında Ki-kare, Fisher exact, Paired t testi, Mann-Whitney U nonparametrik testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the results of temporalis muscle fascia and cartilage grafts with fascia inpatients undergoing tympanoplasty due to inactive chronic otitis media. Materials and Methods: 67 patients who underwent tympanoplasty due to chronic otitis media were included in this study. The main criteria for patient selection was to having subtotal tympanic membrane perforation. The patients who underwent revision tympanoplasty and mastoidectomy were excluded from the study. The patients were divided into two groups randomly. Cartilage graft with fascia was applied to one group and temporalis muscle fascia graft was applied to the other group. Preoperative and postoperative tympanic membrane evaluations, odiometric measurements and operative findings of the patients were analyzed. All patients were operated by the same surgical team with postauricular approach. The mean values of pure tone air conduction threshold (PTA) and air bone gap (ABG) at 500, 1000 and 2000 Hz were calculated for odiometric evaluation. The graft take rate and hearing results were compared among the two groups. Statistical analysis was performed with SPSS 18.0. Chi-square, Fisher exact, paired t and Mann-Whitney U nonparametric tests were used for analysis.“p”value