Onkoloji hastalarında yalnızlık duygusu
Loneliness of oncology patients
  1. Tez No: 393961
  2. Yazar: YASEMİN ÇIRACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN NURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yalnızlık kanser hastaları için aşırı hassasiyet, güvensizlik, çaresizlik, ölüm ve bilinmeyen korkusu ile ilişkili birçok sorunu beraberinde getiren olumsuz bir duygudur. Bu araştırma kanser hastalarında yalnızlık duygusunu belirlemek amacıyla kesitsel ve tanımlayıcı olarak planlandı. Araştırmanın örneklemini, 14 Kasım 2014 – 14 0cak 2015 tarihleri arasında Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesi onkoloji servisinde yatan ve kabul etme kriterlerine uyan 55 palyatif bakım hastası oluşturdu. Veriler, hastaların sosyo-demografik özelliklerini ve bazı klinik özelliklerini içeren hasta bilgi formu ve UCLA Yalnızlık Ölçeği (University of California Los Angeles Loneliness Scale) kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik dağılımlar ve ortalamalar,“Kruskall Wallis ve Mann Whitney U testleri”,“Independent samples t-testi”testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), çoklu regresyon analizi kullanıldı. Araştırmada kullanılan UCLA Yalnızlık Ölçeği iç tutarlılık katsayısı (Cronbach Alfa) 0,91 olarak bulundu. Araştırmaya alınan hastaların genel yalnızlık düzeyi 53,61±9.29 olarak belirlendi. Hastaların sosyo-demografik özelliklerinin yalnızlık düzeyini istatistiksel açıdan etkilemediği saptandı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Loneliness is a negative feeling of the majority of cancer patients and brings many negative consequences such as extreme sensitivity, vulnerability, helplessness, death and associated with fear of the unknown. This research was performed as a cross-sectional and descriptive in order to determine the loneliness in cancer patients. The sample was 55 patients with palliative care who lied in oncology service of Okmeydanı Education and Research Hospital between 14 November 2014- 14 January 2015 and whose degree of disease was stage-4 or treatment terminated. Data were collected using a questionnaire that has patients' personal characteristics and disease information and the UCLA Loneliness Scale (University of California Los Angeles Loneliness Scale) was used to calculate loneliness score. For the analysis of data, percentage distributions and averages,to examine the status of affected by the scores of some variables nonparametrik Kruskall Wallis ve Mann Whitney U test,“ Independent samples t -test ”test, for more than two groups one-way analysis of variance ( ANOVA), multiple regression analysis and chronbach alpha test was used.For this study chronbach alpha is 0.91. Loneliness score of the patients in the study is 53.61 ± 9.29. When the patients' demographic variables were examined age, sex, marital status, number of children, education level, and living place did not influence average score of loneliness (p> 0.05).