Hematolojik maligniteli hastalarda yalnızlık duygusu ve etkileyen faktörler
Loneliness and affecting factors in patients with hematological malignancy
- Tez No: 569628
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBEYAZ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hematoloji, Hemşirelik, Hematology, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tanımlayıcı nitelikteki bu çalışma hematolojik maligniteli hastalarda yalnızlık duygusu ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla planlandı. Temmuz 2018 – Şubat 2019 tarihleri arasında S.B.Ü. Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hematoloji Kliniği ve ayaktan kemoterapi ünitesine başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden 130 hematolojik maligniteli hasta dahil edildi. Çalışmada araştırmacı tarafından hazırlanan Hasta Bilgi Formu ve UCLA Yalnızlık ölçeği kullanıldı. Hasta bilgi formunda hastaların demografik özellikleri, bireylerin hastalık öykülerine ilişkin bilgileri ve sosyal çevresiyle olan etkileşimini ifade eden durumları sorgulandı. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde Kolmogorov-Smirnov testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi ve Dunn's testi kullanıldı. Çalışma grubunun büyük çoğunluğunu orta yaş ve üzeri olan (%83,9), çoğunluğu ilkokul mezunu (%52,3), gelir durumu iyi (%70), evli (%73,1) ve çocuk sahibi hastalar (%86,9) oluşturdu. Çalışma grubumuzun UCLA Yalnızlık ölçeğinden aldığı puan ortalaması 49 olarak belirlendi. Bu durumda hastaların“Hafif düzeyde yalnızlık yaşadığı”tespit edildi. Hastaların yalnızlık düzeyleri ile demografik verileri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı saptandı. Hastalığı hakkında biraz bilgi sahibi olanların tam bilgiye sahip olanlardan daha yüksek düzeyde yalnızlık yaşadığı belirlendi. Düzenli ziyaret edilen ve ailesinin hastalık sürecindeki desteğini yeterli bulan hastaların daha az yalnızlık yaşadığı saptandı. Hayatlarında duygusal sıkıntılarını paylaşabilecekleri birinin varlığının hastaların yalnızlık düzeyini azalttığı tespit edildi. Sonuç olarak hematolojik maligniteli hastaların hafif düzeyde yalnızlık çektiği, yalnızlık duygusunun ise hastalık hakkında bilgi sahibi olma, düzenli ziyaret edilme, hasta ailesinin bu süreçteki desteğinin yeterliliği ve hastalarının duygusal sıkıntılarını paylaşabileceği birinin varlığının yalnızlık düzeyine etki ettiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was designed to determine the loneliness and the factors affecting the loneliness in patients with hematological malignancy. Between July 2018- February 2019 S.B.U. Bakirkoy A total of 130 patients with hematological malignancies who were admitted to the hematology clinic and chemotherapy unit of Sadi Konuk Training and Research Hospital were included in the study. Patient information form and UCLA loneliness scale were used in the study. The demographic characteristics of the patients in the patient information form, the information about the disease history of individuals and their interaction with the social environment were questioned. Kolmogorov-Smirnov test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test and Dunn's test were used for statistical evaluation of the data. The majority of the study group were middle-aged and over (83.9%), the majority of whom were primary school graduates (52.3%), the income level was good (%70), married (73.1%) and had children (86.9). The mean score of UCLA Loneliness Scale was found to be 49. In this case, patients were found to have adı mild loneliness. There was no significant relationship between the loneliness levels and demographic data of the patients with hematological malignancy. It was determined that those who had some knowledge about the disease experienced loneliness at a higher level than those who had full knowledge. It was determined that patients who were visited regularly and who had sufficient support from their families in the disease process experienced less loneliness. It was found that the presence of someone who could share their emotional distress in their lives decreased the loneliness level of the patients. As a result, it was determined that the patients with hematological malignancy suffered mild loneliness. Factors affecting loneliness were determined as patient knowledge level, regular visits, family support, and having someone to share emotional distress.