Farklı enerji yoğunluklarında düşük enerji seviyeli lazer (DESL) biyostimülasyonunun kemik iyileşmesine etkisinin hayvan modeli üzerinde incelenmesi
Evaluating the efficacy of low-level laser (LLL) biostimulation with different energy intensities on bone healing in animal model.
  1. Tez No: 393960
  2. Yazar: KEREM TURGUT ATASOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ TOLGA KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Oral ve maksillofasiyal cerrahide kemik dokuya yönelik pek çok girişimsel işlem yapılmaktadır. Post-operatif süreçte kemik doku iyileşmesinin, düşük enerji seviyeli lazer biyostimülasyonu (DESL) uygulaması ile desteklenebileceği, pek çok çalışmada öne sürülmüş ancak, ideal DESL biyostimülasyon yöntemi konusunda bir görüş birliği bulunmamaktadır. Bu çalışmada, 940 nm dalga boylu lazer ile DESL biyostimülasyonunun farklı enerji yoğunluklarında uygulanmasının ratlarda kemik iyileşmesi üzerindeki etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Farklı güç yoğunluklarında DESL biyostimülasyonunun, ratların sağ tibialarında oluşturulan kemik defektlerinin iyileşmesindeki etkilerini kıyaslamak amacıyla ratlara L5, L10, L20 olarak üç ayrı grup olmak üzere 1.5 watt, üç watt, altı watt güç ve beş J/cm2, 10 J/cm2, 20 J/cm2 enerji yoğunluğunda, 10 saniye boyunca devamlı modda DESL biyostimülasyonu, defekt oluşturulduktan hemen sonra ve takip eden iki, dört, altı, sekiz, on ve onikinci günlerde uygulanmıştır. Ayrıca, DESL biyostimülasyonu uygulanmayan iki kontrol grubunda da toplam 12 adet ratın sağ tibialarında oluşturulan defektler değerlendirilmiştir. Erken dönem kemik iyileşmesi dördüncü haftada, geç dönem kemik iyileşmesi sekizinci haftada ratlar sakrifiye edilerek incelenmiştir. Gruplar altı adet rat içermiş olup, her ratın sağ tibiası histolojik olarak değerlendirilmiştir. Çalışma sonunda 940 nm dalga boylu lazer kullanarak beş, 10 ve 20 J/cm2 enerji yoğunluklarındaki DESL biyostimülasyonunun geç dönem kemik iyileşmesi üzerinde etkili olmadığı, sadece 10 J/cm2 enerji yoğunluğunda DESL biyostimülasyonunun dördüncü haftada fibroblastik aktiviteyi arttırdığı, görülmüştür. Kemik hücrelerinin 940 nm dalga boylu lazer ile biyostimülasyonu sonucunda profilerasyonlarının arttığını gösteren in vitro çalışmaların in vivo çalışmalar ile desteklenmesi gerekmektedir. Bu dalga boyundaki lazerin kemik iyileşmesi üzerindeki etkisinin farklı süre, güç ve enerji yoğunuklarında uygulandığı daha kapsamlı ve detaylı in vivo çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Many invasive procedures to the bone tissue are performed in oral and maxillofacial surgery. It has been claimed by many studies that, bone healing in post-operative recovery period can be supported by application of low-level laser (LLL) biostimulation, although there is not a consensus about the ideal method of LLL biostimulation. In this study, efficacy of LLL biostimulation by using 940 nm wavelength laser with different power intensities on bone healing was evaluated. LLL biostimulation is applied to three group of rats as L5, L10 and L20 immedately after creating defects and on following second, fourth, sixth, eighth, tenth and twelfth days with powers of 1.5 W, three W, six W and with energy intensities of five J/cm2, 10 J/cm2, 20 J/cm2 for 10 seconds in continuous mode for evaluating the effect of efficacy of LLL biostimulation with different power intensities on healing of bone defects created on right tibia of rats. Additionally, created defects in right tibia of 12 rats in two control groups were also evaluated. Short term bone healing was evaluated on fourth week while late term bone healing was evaluated on eighth week by sacrificing rats. Groups consisted of six rats each and right tibia of each rat was evaluated with histological analysis. In the end of the study, it has been concluded that LLL biostimulation by using 940 nm laser with five, 10 and 20 J/cm2 energy intensities is not effective on bone healing, but only LLL biostimulation with an energy intensity of 10 J/cm2 increased fibroblastic activity at 4th week. In vitro studies that exhibit proliferation of bone cells with 940 nm laser should be supported by in vivo stuides. Further detailed and more comprehensive in vivo studies in which the laser in this wavelength is applied with different time, power and energy intensities are required to evaluate the effects on bone healing.