Tümör dokusundaki inflamatuar hücrelerin oransal dağılımının, invaziv duktal karsinomun lenfatik yayılımına etkisi ve diğer prognostik faktörlerle ilişkisi
- Tez No: 393978
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÖSEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Meme karsinomunda iltihabi mikroçevrenin prognoz ve prognostik faktörlerle olan ilişkisi hakkında yapılmış çok sayıda çalışma olmasına rağmen, sonuçları çelişkilidir. Ayrıca inflamatuar hücrelerin tümör dokusundaki oranlarının lenfatik yayılıma etkisi de ortaya konmamıştır. Çalışmamızda invaziv duktal karsinom-NOS vakalarında aksiller lenf nodu pozitif ve negatif hastalarda T helper lenfosit, sitotoksik T lenfosit ve B lenfosit plazma hücresi ve mast hücre yoğunlukları ve birbirlerine oranları ile, bu hücreler ile tümör büyüklüğü, grade, ER, PR resptör durumu ve HER-2 overekspresyonu arasında ilişki araştırıldı. Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalında 2011-2015 yılları arasında invaziv duktal karsinom-NOS tanısı almış 100 meme kanseri vakası aksiller lenf nodu pozitif ve negatif gruplara ayrılarak tümör büyüklüğü, grade, ER, PR reseptör durumları ve HER-2 ekspresyonları belirlendi. Tümör dokularının kesitlerine T helper lenfosit, sitotoksik T lenfosit ve B lenfosit ve plazma hücrelerini göstermek için immünohistokimyasal olarak sırasıyla CD4, CD8, CD20, CD38 antikorları ve mast hücrelerini göstermek için histokimyasal olarak Toulidin blue ile boyama uygulandı. Boyanma sonuçları hücrelerin yoğunluğuna göre skorlanarak istatistiki olarak değerlendirildi. Aksiller lenf nodu pozitif vakalarda peritümöral CD38+ plazma hücre yoğunluğu daha düşük iken intraepitelyal mast hücre yoğunluğu daha yüksekti. Grade 3 tümörlerde, peritümöral CD4, peritümöral CD8, peritümöral CD20, peritümöral CD38, intratümöral stromal CD38 ve intratümöral stromal CD8 pozitif hücre infiltrasyonları grade 1 tümörlere göre daha yoğundu. Yine Grade 3 tümörlerde peritümöral CD4, peritümöral CD8, peritümöral CD20, peritümöral CD38 ve intratümöral stromal CD38 pozitif hücre yoğunlukları grade 2 tümörlere göre daha yüksekti. ER pozitif tümörlerde, peritümöral CD4, peritümöral CD8, peritümöral CD20, peritümöral CD38, intratümöral stromal CD38 pozitif hücre yoğunlukları daha hafif iken intraepitelyal mast hücre, intratümöral stromal mast hücre yoğunlukları daha yüksekti. PR reseptör pozitif vakalarda peritümöral CD4, peritümöral CD8, Peritümöral CD20 yoğunlukları dahadüşüktü. Lenf nodu pozitif grupta, T helper hücrelerinin ve mast hücrelerinin, diğer hücrelere oransal hakimiyeti, lenf nodu negatif grupta ise sitotoksik T hücrelerinin, B lenfositlerin ve plazma hücrelerinin diğer hücrelere oransal hakimiyeti vardı. Çalışmamızın sonuçları daha önce yapılmış çalışmaların bir kısmı ile uyumludur. İltihabi hücrelerin daha çok peritümöral alandaki yoğunluklarının istatistiksel olarak anlamlı oluşu dikkat çekmektedir. Belirlenen klinikopatolojik faktörlerin iltihabi hücre infiltrasyon yoğunlukları ile anlamlı ölçüde ilişkili bulunması bu hücrelerin prognozu öngörmede faydalı olabileceğini düşündürmekle birlikte, lenfoid hücrelerin daha spesifik özelliklerini ortaya koyacak daha ayrıntılı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Studies about the relationship between prognosis, prognostic factors and inflammatory microenvironment of the breast cancer is inconsistent. This study investigated whether there is any difference between the densities of CD4, CD8, CD20, CD38, mast cell infiltration in axillary lymph node negative and positive patients. Additionally, relation between these inflammatory cell scores and tumor size, grade, ER, PR receptors, HER-2 overexpression was investiated in invasive ductal carcinoma-NOS cases. One hundred breast cancer cases that were diagnosed as invasive ductal carcinoma-NOS in Sakarya University School of Medicine Pathology Department between 2011-2015 were grouped regarding to lymph node status. Tumor size, grade, ER, PR, HER-2 status were determined from the pathology reports. CD4, CD8, CD20, CD38 immunhistochemical markers and histochemically Toluidine Blue were stained. Staining results were scored according to density of the inflammatory cells and evaluated statistically. İn axillary lymph node positive patients peritumoral CD38+ cell density was lower than negative ones while intraepithelial mast cell density was higher. In Grade 3 tumors, peritumoral CD4, peritümöral CD8, peritumoral CD20, peritumoral CD38, intratumoral stromal CD8, and intratumoral stromal CD38 positive cell densities were higher than grade 1 tumors. İn grade 3 tumors peritumoral CD4, peritumoral CD8, peritumoral CD20, peritumoral CD38, and intratumoral stromal CD38 positive cell densities were higher than grade 2 tumors. İn ER positive tumors, peritumoral CD4, peritumoral CD8, peritumoral CD20, peritumoral CD38 and intratumoral stromal CD38 positive cell densities were lower than ER negative tumors while intratumoral intraepithelial, intratumoral stromal mast cell densities were higher. İn PR positive tumors peritumoral CD4, peritumoral CD8, Peritumoral CD20 densities were lower than PR negative tumors. The results of our study are partially compatible with results of other studies of the literature. The clinicopathological factors were significantly associated with density of the inflammatory cell infiltrates especially for peritumoral area. Relationship between the inflammatory infiltrate and clinikopathological factors may help to predict the prognosis of breast cancer but there is need for new studies on this topic.